Eesmärgid, väljakutsed, iseendast parema versiooni loomine juures ongi üks pidev protsess.

Mind inspireeris sellel teema kirjutama raamat, mida hiljuti lugesin – see oli “Väike HYGGE raamat – kuidas taanlaste kombel hästi elada.”  Teadaolevalt on taanlased kõige õnnelikumad inimesed ja Taani paigutub jätkuvalt maailma kõige õnnelikema riikide edetabelis järjepidevalt tabeli tippu. Kõnekad faktid, huvitav miks?

Olen aru saanud, et olla edukas iseenda seatud reeglite järgi ja saavutada enda seatud eesmärgid, siis kõige selle edukuse juures mängib rolli oskus olla õnnelik ja oskus kasutada tööriistu, mis teevad mind õnnelikuks ning rahulolevamaks. Jaa, selles raamatus on palju tööriistu, mis seda tunnet tekitada aitavad ehk nagu taanlsased selle kohta ütlevad – see on HYGGE.

Mida HYGGE üldse tähendab? Sõna hygge tähendab norra keeles heaolu ning heaolu ja õnnelikkuse seos ei pruugi olla juhuslik. Raamatust tulebki välja, et taanlase tegelevad ise teadlikult hygge loomisega. Näiteks taanlastel pole mitte ükski hygge retsept täiuslik, kui seal poleks küünlaid ehk taanlsased seostavad kõige enam hyggega küünlaid ning Taanis põletatakse kõige rohkem küünlaid kui kuskil mujal Euroopas.

Raamatu läbilugemine ja taanlaste õnnetundele mõtlemine pani mind mõtlema, et mis on need “minu Hygge” asjad/tegevused.

MINU HYGGE ESMAABIKOMPLEKT ON JÄRGMINE (need ei ole tähtsuse järjekorras):

  1. Kohv. Ma armastan kohvi. Kohvi joomine annab mulle võimaluse korraks teha pausi, mõelda ja mõnuleda. Ma ütleks, et ka kohvi lõhn on juba totaalne hygge tunne.
  2. Sport. Sport aitab rahuneda, peletab eemale minu negatiivsed mõttemustrid ja alati kui ma spordirajalt saabun, on vähemalt 10 uut mõtet märkmeäpis kirjas. 
  3. Märkmik ja kirjutamine ehk journaling. See tegevus on niiöelda tasuta ja tundub kuidagi igav, kuid see on kõige parem viis luua ise oma elu ja see läbi kirjutamise disainida. Tegevus, mis toob minus esile radselt selle hygge tunde.
  4. Loodus. Usun, et looduses viibimine on paljude inimeste hygge tegevus, eriti andis sellest märku coroona aeg. Looduses jalutamine on ka hea ajule. Lugesin ühest raamatust, et kehaliselt aktiivse inimese aju töötab paremini, peletab stressi ja vanusega kasvuga kaasnevaid protsesse on võimalik pidurdada või isegi tagasi pöörata. 
  5. Reisimine. Armastan reisimist, teel olemist ja kõike, mis sellega seondub. Reisimine on üks parimaid asju, mida oma raskelt teenitud raha eest teha. Öeldakse ju ka, et reisimine on ainuke asi, mida inimene osta saab ja mis teda seeläbi rikkamaks teeb.
  6. Külaliste vastuvõtmine, hea seltskond ja asjalikud vestlused. Vot see tegevus on tõeline laeng, kui ma olen veetnud mõne inspireeriva õhtu koos ägedate naistega, siis ma olen vahel nagu energia süsti saanud. Sellised õhtud tõstavad, saan oma mõtetele hoogu juurde ja viimasel ajal eriti, tunnen, et soovin koos olla sisukate ja enesearenguga tegelevate inimestega. 
  7. Lugemine. Mul on paigas need 4-5 raamatut, mis aitavad alati mõtteviisi turugutada ja enesetunnet boostida. Nagu ütleb ka Claude Adrien Helvetius – kõige õigem viis inimese mõistuse ja iseloomu üle otsustamiseks on vaadata tema sõprade ja raamatute valikut. Nõus 100%! 
  8. Muusika ja küünlad. Muusika töötab  minu jaoks totaalse rahustava elemendina. Jaa pimedal õhtul küünal loob selle tõelise atmosfääri. 
  9. Minu koer Jasper. Vaadates oma koera Jasperit, siis tunnen alati suurimat tänutunnet ja samas see tekitab alati hea emotsiooni. Vahel kui mul on paha tuju, siis vaatan oma koera, sest tal on alati hea tuju ja liputab saba. See, kuidas ta mulle alati külje alla poeb, kui ma kodukontoris tööd teen või raamatut loen. Ma olen tema jaoks oluline ja tema on minu oluline, et toimida parimal viisil. See on tunne ja tingimusteta armastus. 
  10. Koosolek iseendaga kohvikus. Elu keerleb vahel nii kiiresti, et pole isegi aega mõelda ja märgata. Võtan teadlikult aja, et minna kohtumisele maailma kõige olulisema inimesega – iseendaga. Ikka selleks, et peegeldada, järele mõelda, luua, visualiseerida ja tunda tänulikkust.

HYGGET võib kujutada ka siis, kui saame äratundmiseks kasutada kõiki meeli. Hyggel on oma maitse, heli, lõhn ja tekstuur. Kui ma mõtlen lõhnale, siis suvest lähtuvalt viib mõte mind selleni, kui lähen mõnda Eesimaa järve ujuma ja tunnen seda  Eesti järve vee lõhna. Või siis kui tunnen kuivanud heina lõhna, mis on valmis kokku riisumiseks. Need on lõhnad, mis toovad alati rahustava tunde ja viib mind tagasi lapsepõlve – ehk need tegevused lõhnavad hygge järele.  Jaa, hygge seisneb selle hetke nautimises ja hygge on kui igapäevane õnn, kui sa tunned seda lõhna, meelt või maitset.

Peale raamatu läbilugemist ja iseenda hygge tegevuste/asjade lahti mõtestamist, sain aru, et hygge annab meile õnnelikkuse ja võimaluse seda iga päev natuke kogeda. Hygge võib olla lähim asi õnnelikkusele, kui jõuame pärast pikka tööpäeva külmal ja vihmasel novembrikuu õhtul koju. 

Kutsun sind ka  mõtlema järgnevatele küsimustele, sest kõik asjad siin elu on meie enda luua:

 • Mis on need tegevused/asjad sinu HYGGE tööriistakastis?
 • Mis teevad sinu kodu hyggelikumaks? 
 • Mis on need asjad/tegevused, et hygge oleks kodus väljaspool?
 • Mis on need asjad/tegevused, et hygge oleks kontoris?
 • Mis on need tegevused, et hygge oleks aastaaegades – igas kuus esindatud?
 • Mis on sinu jaoks kõige hyggelikum aastaaaeg üldse ja kuidas sa seda tunnet naudid?
 • Mis on need 10 odavat ja kiiret hygge tegevust? 
 • Mis on need tegevused, mis aitavad sul hygge esile kutsuda?

Ägedat hyggelikku elu loomist!

Signe #oleniseendaboss