“Maailm on raamat ja need, kes ei reisi, loevad vaid ühe lehekülje.” Agustine of Hippo

Tsitaat, millele ma kahe käega alla kirjutan. Armastan reisimist, teel olemist ja kõike, mis sellega seondub. Reisimine on üks parimaid asju, mida oma raskelt teenitud raha eest teha. Öeldakse ju ka, et reisimine on ainuke asi, mida inimene ostab saab ja mis teda seeläbi rikkamaks teeb.  

Oled sa mõelnud – miks inimesed reisivad?  Miks sina reisid? Miks inimestele meeldib reisida? Miks osad inimesed üldse ei armasta reisida?

Mina sattusin reisimise teemale mõtlema, kui perega suvelt Norras fordide vahel ringi sõitsime ning iga hetk pakkus totaalselt hunnituid vaateid. Märkasin, et tunnen ennast suurepäraselt. Lisaks olen tähele pannud, et kui mul on lennupilet tagataskus, siis on hing kuidagi eriti rahul ja on mille nimel pingutada.

Panin kirja punktid, miks mulle tohutult reisida meeldib?

1.Põnevus. Usun, et igas inimeses on paras kogus seiklusjanulisust, isegi nendel inimestel, kes on väga kodukesksed ja ei armasta väga reisida. Küsimus, kas me märkame ja julgeme tulla välja rutiinist, mida elu meile kõigile mingil määral pakub. 

Reisides ma tunne, et iga päev, mis reisil olles algab toob põnevust, ootusärevust, pakub avastamisrõõmu  ja toidab hinge ja tegelikkuses ongi see reisimise juures minu jaoks kõige tähtsam. Põnevus, põnevus ja veelkord põnevus, mis rikastab ja eneseteadlikkust loob.  

2. Restart iseendale. Me teeme tihti erinevatele seadmetele restarti, et seade paremini tööle hakkaks, kui seade kinni kiilus ja saaks jõudu edasi tegutsemiseks. Fakt on see, et reisimine on minu jaoks kui restart. Armastan tööd, mida ma teen, kuid tunnen, et vahel on väga keeruline ennast sellest suurest mõtete laviinist maha laadida, mis peas pidevalt keerlevad. Kuid reisil olles toimub see iseenesest. Mahalaadimist mõjutab  uus keskkond, kõik ümbritsev, uued inimesed, uued situatsioonid, käid ringi suu ja silmad avatuna, et leida omale suurepärane söögikoht ja kõik muud mõtted ongi peast läinud. Pigem olen tähele pannud, et selline vaba olemine ja niisama põnev kulgemine teadmatuses on pannud minul mõtted loovalt hoopis teistpidi liikuma.

3. Loovus ja uued mõtted. Kuulen tihti inimestelt, et nad otsivad äriideed, otsivad lahendust mõnele väljakutsele jne. Minu loovus rakendub reisides 200% ja vahel ongi tunne, et appi kuidas see võimalik. Kui ma 2018 aasta suve lõpus Küprosel päikest püüdsin ja John Maxwelli järjekordset raamatut lugesin ning oma mõtteid paberile püüdsin struktueerida, tabas mind mõte… Just see mõte, et vajan märkmikku, kuhu saan kirja panna igapäevased enesearengu tegevused ja kõik muud tööd tegemised, mis viivad mind lähemale minu suurematele eesmärkidele.  Meil kõigil on omad eesmärgid, unistused ja soovid, kuid kuidas nendeni jõuda? See idee oli minus olemas, kuid selle kalendermärkmiku mõtte märkamiseni oli vaja mul sõita Küprosele, lihtsalt olla, lugeda, “molutada” ja leida hetked, kus mõtted lihtsalt tulevad sinu pähe. 

4. Inimesed ja inimesed. Reisimisel olen õppinud ennast paremini tundma, mida ja kuidas tajun. Olen märganud, et kui ennast tunda, siis on lihtne olla oma tegeliku minapildi, südame ja peaga kooskõlas. Loomulikult reisile lähen alati inimestega, kes sümpaatsed ja natuke sarnased, kuid natuke ka erinevad. Reisimine on parim viis õppida oma sõpru tundma, nende tugevusi, nõrkusi ja nende suhtumist maailmapilti.

5. Võta vabalt. Reisimise üks eesmärke on kindlasti unustada kõik töömõtted. Lihtsalt kulgeda sihitult ja küsida erinevates olukordades, et mida mina saaksin siit üle võtta ja õppida?

 

Minu põhimõtted reisimisel:

 • Eelistan alati ise oma reisiprogrammi kokku panna
 • Proovin leida kohti ja vaatamisväärsusi turismipiirkonnast väljas
 • Olen vähenõudlik. Kõik, kes Aasias käinud, siis saavad hakkama ka mujal, kui hotellituba ei ole päriselus selline, nagu see oli pildil. Kambodžas reisides ja ühes kodumajutuses avastasime, et voodi polegi padjapüüre, tekikotte. Kõik, kes tulid, said samas voodis ja samade tekkide all magada.
 • Proovida kohalikku toitu maksimaalselt. Minu parimad maitseelamused pärinevad turult, kus ostad autentset toitu kohalikult memmelt.
 • Olla alati positiivne igas situatsioonis, mida reisimine pakub ja toob. Reisimisel tuleb ette alati situatsioone, mis annavad aimu enda ja sõprade suhtumisest ja mõttemaailmast. 
 • Kui ma näen mingit asja või eset, mis meeldib, siis ostan selle alati kohe ära. Sest kogemused on näidanud, et hiljem ei pruugi sellist toodet/meenet enam kusagil olla. Alati kohe otsustan ja tegutsen. 
 • Proovin alati ülesse leida kohaliku turu, sest seal näeb autentsust ja päris kohalikku elu.
 • Kõikidesse reisi soovitud sihtkohtadesse tihti ei jõua või see oleks sel juhul totaalne tormamine ja rapsimine. Eesmärk on alati reisil olles ka lihtsalt kulgeda, mitte rapsida ja võtta tegemistes rohkelt spontaansust.  Nautida hetki linnatänaval, pargipingil kui kohvikus. Jaa kõige ägedamad elamused juhtuvad ikka siis kui seda kõige vähem ootad!
 • Ei pea minema alati kallisse restorani, võib osta kohalikust poest pikniku materjali ja minna hoopis parki. Võimalusi on tegelikult väga palju kui olla väga rahulik ja mitte asju üle mõelda. 
 • Proovin kirja panna neid hetki ja mõtteid, mida parasjagu tunned ja märkad kirjutades ja loomulikult minu enda loodud kalendermärkmik on selleks parim abimees.
 • Kõige olulisem on viibida hetkes ja lihtsalt nautida seltskonda! See on ehk kõige suurem väljakutse, sest ikka kipud telefonist epostkasti kiikama ja sotisaalmeedias surfama.

 

Hea on teel olla. Kui ma teaksin veidi rohkem endast ja oma soovidest, võiksin kodus istudeski teel olla – ütleb Peeter Sauter.