Meil kõigil on eesmärgid nagu spordi tulemuste vormistamine, teenida rohkem raha, elukaaslase leidmine, ettevõtte loomine, tulemuslikkuse eesmärkide saavutamine või paremate suhete loomine. Tundub, et mõnel inimesel pole oma eesmärkide saavutamisega probleeme ja naudivad protsessi sajaga. Teisest küljest leiavad mõned, et tulemuste saamine on peaaegu võimatu ja tihti jäävad eesmärgid üsna peatselt poolikuks. Olen märganud, et eesmärkide mitte täitumine jääb kinni järgmiste komistuskivide taha. Vaata, millise kivi taha oled sina kinni jäänud.

Kõik algab planeerimisest.

Plaan on hea, eriti kui see on kirjas, aga kui sa selle plaani võtad ka tükkideks ja reaalselt plaanid oma kuu/nädala ja päeva tegemised, siis ei pea oma eesmärki kaua ootama. Tuleb need tegevused lihtsalt planeerida ajakavasse ja sellest ka kinni pidada. Eesmärgid saavad fookuse, kui need on kirjas. Väga-väga palju uuringuid on tehtud, et kõik kes oma eesmärgid kirja panevad märkmikku, siis need eesmärgid saavad teise tähenduse ja justkui hakkavad elama ning inimesed saavutavad need ca 30% rohkem. Mina kasutan selleks 100 päeva fookuse märkmikku – kui ma suudan olla 100 päeva fookuses oma eesmärkide juures, siis kõik muud kuud on tehtavad.  Kõik mis on kalendermärkmikus kirjas, siis see on kirjas ja ei kuulu muutmisele. 

Nagu ütleb Eisenhower – Plan in nothing! Planning is everything! 

Realistlikud piirid ja ootused

Eesmärkide seadmine, planeerimine on oluline, kuid VÄGA jäik plaani järgimine meenutab olukorda, kus kukud paadist vette, kuid aerutad siiski edasi, kuigi sul puuduvad nii aerud kui ka paat. Need ootused mitte ainult ei mõjuta emotsionaalset seisundit negatiivselt, vaid pärsivad ka inimese võimekust. Kui Sa midagi ei oota, siis sa elad hetkes. Sa ei muretse tuleviku pärast ega tõrju minevikku. Võta kõik ettejuhtuvad olukorrad omaks. Pea meeles, et sa oled alati võimeline olukorda muutma, kui saad selle omaks võtta ja olukorda muutma, kui saad selle omaks võtta ja olukorra eest vastutada. Kui tunned, et oled maha jäänud, mõtle sellele, mida oled viimase aasta jooksul saavutanud. Mõelge, kuidas olete viimase viie aasta jooksul muutunud ja kasvanud. Mina teen iga kuu lõpus omale kuu kokkuvõtte, et märgata oma tegevuste tulemusi ja vajadusel, siis teha parendusi. 

Oma mugavustsoonis viibimine

Midagi pole teha, aga inimene on mugav olend. Tahab muutust, kuid pole tihti valmis tavapärasest rutiinist kaugemale minema. Teeme tihti samu asju, räägime samade vanade sõpradega, käitume samamoodi ja tiirleme samade probleemide ümber. Pole ime, et jääme seisma. Tean, et meie kõigiga juhtub see, mugavusstsoon elab meie kõigi eludes ja olen nõus, et mingites aspektides on see ka vajalik. Aga oma unistuste elu elamiseks on vaja arendada teadlikkust, et sellest tsoonist välja astuda.  Astu aktiivseid samme kasvamiseks – on minu soovitus. Õppige tundma rohkem inimesi, kes on innukad, positiivsed ja keskendunud. Hankige uusi, värskendavaid vaatenurki, lugedes uusi raamatuid või ajaveebe. Mina kasutan alati mugavustsoonist väljumiseks sportimist, kui samm liikumise suunas on tehtud, siis on hea saada taas järjele ka muudes tegemistes. Meil kõigil läheb motivatsioon kaduma või siis tuleb “elu” vahele. Mugavustsoonis hoiavad kinni ka meie teele visatud asjad ja siis sinu tähelepanu hajub eesmärkidelt. Sinu ja minu võime keskenduda ja harjutada head ajaplaneerimist on tulemuste saavutamisel oluline. Olgu selge, see mida sa soovid, siis nendest kokkulepitud tegevustest tuleb ka kinni pidada.  Ära lase millelgi (ega kellelgi) end segada. Need on takistused, mille universum saadab sulle, et näha, kui tõsiselt sa omale paremat elu soovid luua.

Liiga keerulised olukorrad

See on perfektsionistide seas tavaline. Kui sa oled perfektsionist (minul aeg-ajalt lööb see sündroom välja), lööb olukord sind rajalt, sest sa ei tea, mis on see kõige õigem asi ja õigem viis, mida sa tegema peaksid. Minu tähelepanek, et asjad on tavaliselt lihtsamad, kui arvate. Andke endast parim, et mõista, et täiuslikkust pole võimalik saavutada, minu põhimõte on see, et tuleb alati anda endast parim, siis on rahulolu ja oskus mõne aja pärast ka paremini teha. Jaa veel, keeruline ja uus olukord too alati uued vaatenurga, sa pead olema lihtsalt avatud silmadega. Pigem ütlen, et oota millal see keeruline olukord tuleb ja tekib.

Liiga kergesti alla andmine

Annad alla enne, kui kuhugi jõuad, kas tuleb tuttav? Tea, et kõikide suurte eesmärkidega kaasneb madalseis, kuristik, kus tundub, et miski, mida sa teed, ei anna sulle tulemusi. See juhtub kõigil, mitte ainult sinul. See on punkt, mis eraldab neid, kes eesmärki väärivad, ja neid, kes seda lihtsalt juhuslikult löövad. Ei ole “lihtsat” väljapääsu ja ei ole otseteed, kõigil eesmärkidel on oma takistused, mis tuleb ületada. Olen märganud, et kui tekib see raske tunne, siis ongi juba tekkinud mingisugune muutus ja areng ning see lööb eesmärkide pildi sassi. Seega, kui ka sinul see tunne tuleb, siis ongi koht kus tuleb rutiinselt lihtsalt teha ning mitte alla anda. Vahel piisab ka sellest, et mõnele heale sõbrale oma olukorda peegeldada ja küsida, kas midagi võiks teisiti teha.Mina küsin siis alati, et miks ma selle eesmärgi endale seadsin – ja küsin nii 5 korda.

Eesmärkide silmist kaotamine

Lepite vähemaga, unustades kunagi seatud suurema eesmärgid. See on halb, sest siis lihtsalt lämmatad ennast ja lepid sellega, mis sul on, ja see pole see, kelleks sa olema mõeldud. Esmalt tuleb taastada ühendus oma sisemiste soovidega. Kui sa ei saaks ebaõnnestuda, mida sa teha tahaksid? Millised on teie suurimad tulevikulootused ja unistused? Sättige oma nägemus uuesti ja ärge kunagi unustage seda silmist. See on teie kütus, mis aitab teil saavutada tulemusi, mis viivad eduni. Mina ikka ja alati lihtsalt kirjutan need eesmärgid uuesti välja, et seeläbi tekiks selgus, mis on need tegevused, mis mind reaalselt selle juurde viivad.


Ja tulen meelde ühte Steve Jobsi tsitaati – Kui su unistused sind natuke ei hirmuta, siis pole need  piisavalt suured.

Prokrastineerimine

Räägid sellest, kuidas tahad midagi teha, aga sa ei tegutse selle järgi – tunned end ära?  See võib olla tingitud sellest, et kardad ebaõnnestumist, sul puudub motivatsioon, ootad ikka õiget aega, mõtled, et laps on haige, saab terveks siis hakkan tegutsema  või pole oma eesmärki väga selgelt läbi mõelnud. Viivitamine võib põhjustada tarbetut stressi ja ärevust ning lõpuks takistab see eesmärgi saavutamiseks vajalike tulemuste saavutamist. Selle viivitamise taga võib olla ka mingite oskuste puudus. Loe siit, mis võib olla sinu prokrastineerimise põhjus, kiika siia

EHK kokkuvõtteks – vaata, millise kivi taha sa suures osas komistad, selgita välja see. Kutsun kasutama märkmikku ja kirjutamist, et püsida oma eesmärkidega sina peal ning fookuses. Tell 100 päeva fookuse märkmik SIIT.