Kui otsustad ära, mida sa tõeliselt tahad, oled teinud esimese sammu selle saamise suunas.  Suart Wilde

Minu käest on paljud küsinud, et kuidas tekkis idee 100 päeva eesmärkide väljakutse? 

Vastus on lihtne – iseenda vajadusest. Tundsin, et tahan selle “teistmoodi kevade” järel rohkem väärtust luua iseendale. Seejärel mõtlesin, et kutsun ka teisi uudishimulikke endaga liituma ja vaid mõne päevaga registreerus peaaegu 200 inimest. Rõõmustan südamest!

100 päeva eesmärkide väljakutse algas 1. Juunil ja lõpeb 8.septembril 2020. See, et sa panid oma nime kirja ja langetasid otsuse, et soovid luua omale suve, mis jääb kauaks meelde – tunnusta end selle eest! See on esimene samm ja esimene otsus.  Mina olen sellel teekonnal sulle toeks, kirjutan ja küsin, kuidas sul läheb, saadan vajalikku lugemist, et eesmärkide saavutamisega teel püsida. Samuti jagan nippe ja nõkse, mis mulle edu on toonud ning varuks on ka mõned üllatused. Kindlasti ole ise julge suhtumisega – jaga oma mõtteid, küsi küsimusi ning tea, et koos sinuga on suvisel teekonnal ca 200 inimest. Seega, valmis ja start!

AGA kuidas siis alustada?

Alusta ikka sellest, et mõtle välja, mida sa päriselt südamest tahad saavutada  ja pane paika 1-2 eesmärki, millele sellel 100 päeval fokuseerid. Äärmisel juhul võib eesmärke olla 3, kuid kui soovid natuke Eestimaa suve nautida, siis usun, et kaks konkreetset eesmärki suve lõpuks kinni püüda on suurepärane. Puhkama peab ka, sest areng toimub puhates!

Mina tegin nii! 

Panin kirja “Olen iseenda bossi” märkmikku kaks eesmärki. Jah, kirjutasin need kaks eesmärki väga selgelt  ja detailselt välja. Loe kirjutamise kasulikkusesse SIIT.   Minu esimene eesmärk on seotud ettevõtluse arendamisega ja mõõdikud  on mõõdetavad ehk numbrilised. Minu teine eesmärk on seotud enesearenguga ja ühe konkreetse oskuse arendamisega ning mõõdikud taas numbrilised. Fun ka! Lisaks kahele eesmärgile panin kirja, milliseid kogemusi soovin suvel veel kogeda, mida soovin sellel suvel esimest korda teha, millist raamatut lugeda, milliseid kohti külastada ning kellega soovin aega veeta. Kirjutasin lahti oma väiksemad soovide suveks.

5 MIKSI metoodika ja motivatsioon. Kui panin oma eesmärgid kirja, siis alati küsin endalt viis korda järjest  – miks see on mulle oluline? Peale X vastust, küsin uuesti – miks see x on mulle tähtis, mis siis muutub? Läbi selle 5 miksi meetodi sa jõuad tuumani ja selle x eesmärgi tuum annab sulle inspiratsiooni ja motivatsiooni. Eesmärk on hästi seatud, kui see inspireerib sind tegutsema! Jaa veel, mida suurem on muutus, mida soovid luua, seda suurem peab olema MIKS.

Mõned tähelepanekud:

  1. Eesmärkidest lähtuvalt kirjutasin lahti tegevused, mida ma tegema hakkan. Ehk mis on need tegevused, mis toetavad tulemusteni jõudmist. Panin need kirja!
  2. Üks oluline koht on nädala planeerimine – jagasin ära, mis päevadel ma millega tegelen, jätsin sisse ka teadlikult mõned puhkepäevad. Nädalakava võimeldab sul olla paindlik ja kohandada kava vastavalt sellele, kuidas su aeg võimaldab. Loe lugu nädala fookusküsimuse seadmisest SIIN.
  3. Igat nädalat alustan alati eelmise nädala kokkuvõttega (panen kirja või mõtlen läbi, mis läks hästi ja mis saaks paremini minna). Miks on see järelemõtlemine oluline, SEST see aitab välja tuua väikesed eduelamused ja sealt tekib kindlasti täiendusi uude nädalasse. 
  4. Kui me ei suuda saavutada rahulolevat tulemust nädalaga, siis ma ei saa sellega hakkama 100 päeva lõpus. Nii ongi! Kui me hoolitseme päevade eest hästi, siis aastad hoolitsevad enda eest ise.” See arukas mõttetera on öeldud Benjamin Franklin. Väga inspireerib!

Sõlmisin ka iseendaga ka KAKS kokkulepet, ET:

  1. Uskuda vankumatult ja pingutada erakordselt. Usun oma kahe eesmärgi saavutamisse ja tean (kirjutasin taas selle välja), et milline näeb välja eesmärgi saavutamise tulemus (visualiseerisin). Usun, et ma ületan need takistused ja tõkked protsessi käigus. Olen tähele pannud, et kui ma komistan ja kaotan vahel usu, sumbub ka ind eesmärgi pärast pingutada. Usk on löönud mind kõikuma, kui ma ei ole näinud oodatud tulemust. Usku läheb siis vaja, kui läheb raskeks – seega, ma säilitan usu oma eesmärkide saavutamisse. Pingutuse all pean eelkõige just seda silmas, et ma ei allu ahvatlustele ja jätkan ka tegutsemist, isegi siis kui vahel komistan – tõusen püsti, tuletan meelde, mis olid need “MIKSID”, miks ma tahtsin neid eesmärke saavutada.
  2. Protsessi nautimine, emotsioonide lahti mõtestamine + väärtused. Vahel on mul sedasi olnud, et pingutus ei ole toonud mulle käegakatsutavat edu. KUID fakt on see, et see on alati viinud mind lähemale sellele, kes ma olla tahan. Olen ka lahti kirjutanud, et millised on minu emotsioonid, kui ma oma eesmärkidega igapäevaselt tegelen. Emotsioonid on need, mida me tunda soovime ja need on eesmärkide käivitamisel edasiviivaks jõuks. Lisaks veel, eesmärgid, mis ma omale seadsin, peavad olema minu väärtuste ja prioriteetidega kooskõlas. Küsi endalt ka – kas see eesmärk on kooskõlas nende väärtustega, mille järgi ma elan? NB! Kõige lihtsam on tegevusi teha siis, kui on kõige rohkem energiat ja pea on selge. Minul on see päeva esimene pool või varahommik.

Miks inimesed eesmärke ei saavuta? 

Ikka sellepärast, et nad kardavad küsida ja unistada. Lisaks tahetakse saavutada tulemusi 10 valdkonnas, liiga palju eesmärke korraga  – see ideestik on juba eos hukule määratud (olen seda mitu korda kogenud). Samuti tuleb oma eesmärgid konkreetselt mõõdetavaks teha, sest segased eesmärgid viivad ebamääraste tulemusteni.

Suvi on kohe algamas ja me kõik oleme teinud plaane puhkuseks ja teeme seda alati. Kuid vahel unustame ära oma elu visiooni seadmise. Äratame  selle 100 päeva väljakutsega oma elu visiooni ja anname eesmärkidele hoogu.  Jaa, meil on alati palju valikuvõimalusi, mida me oma eluga teeme ja kõik, mida me siiani teinud oleme, siis see on meie valikute tulemus. Esimene samm liikumaks oma eesmärkide suunas on langetada otsus, et JAH see “X eesmärk” on järgneva 100 päeva fookuseks. 

Kuid sõbrad, olgem ausad, eesmärgini ei vii ühtegi otseteed – oluline on langetada otsus, olla järjepidevalt teel (sõltumata vahepealsetest edusammudest) säilitada usku, siis tuleb muutus ning tulemus ka!

Võta see esimene juunikuu nädal ja pane kirja, millist eesmärki sa saavutada tahad. Tee see esimene samm ja tegutse KOHE, TEE KOHE, sest ilma alustamata võita ei saa! Meenub mulle ka ühe sõbra ütlus, et hea kava algab alati kohe ja täna ning see on parem, kui täiuslik kava, mis algab homme. Nii ongi!

Elu on liiga lühike, et elada keskpärasuses! Jõudu ja jaksu ning ole julge näitama oma tegemisi Instagramis, kasutades teemaviidet – #100päevaväljakutse #oleniseendaboss #minavol2

Signe Ventsel