“Pärast aktiivset tegevust mõtle vaikselt järele. Vaiksest järelemõtlemisest kasvab välja veelgi aktiivsem tegevus.”

  • Tänasega on möödas juba pool aastat aastast 2020.
  • Tänasega on möödas üks kuu 100 päeva eesmärkide väljakutsest.
  • Mis on sinu elus selle perioodi jooksul muutunud? Kas tead? 
  • Kas oled selle teadlikult läbi mõelnud?  Või lihtsalt meenutad?
  • Kas oled tulemused kirja pannud?
  • Kas tead, mida paremaks lihvida?

Miks ma küsin neid küsimusi? SEST, õppides seisatuma, jõuab eneseareng Sulle järele!

Elu pakub tohutult kogemusi  ja enesearenguks palju õppetunde, mis tuleks ära õppida. Mõni inimene saab palju väärtuslikke kogemusi, koguaeg muudkui tegutseb ehk liigub ringi nagu autopiloodil ja ei õpi ikka midagi, sest ei võta aega järelemõtlemiseks ja seisatumiseks. Kui sa soovid inimesena kasvada ja oma eesmärkide suunas liikuda, siis järelemõtlemine on viib sind järgmisele enesearengu tasandandile. Sellest järelemõtlemise ja seisatamise teemast kirjutab John Maxwell oma raamatus imehästi. Ta ütleb, et kui leiad selle aja korraks järelemõelda tehtud tegemisi, saavutusi, emotsioone, tulemusi, siis sedasi seisatades on võimalik kindlaks teha, kas oled õigel teel. Järelemõtlemisega võivad need kogemused kujuneda elu suurimateks muutujateks, sest järelemõtlemise kaudu suudame me muudatusi sisse viia.

 MIDA TEEN MINA?

  • Teen alati kuu kokkuvõtte –  kas kirjutades oma Olen iseenda bossi märkmikku või teen ka märkmeid koos piltide ja viidetega powerponti slaididesse. Sest siis on jälgida arengut ja tulemusi.   Mõtle, kuidas saad endale selle järelemõtlemise distsipliini luua ja kuidas saad seda kaardistada/ülesse kirjutada. Kui teen kuukokkuvõtteid, siis on väga lihtne teha ka aastalõpus aasta kokkuvõtet. Vahel lähevad lihtsalt aasta jooksul tehtud olulised tegemised meelest. Kirjutan ülesse, millised emotsioonid mind suuremas osas valdasid, et aru saada, kas see, mida teen, hoiab mind õnneliku ja energilisena.
  • Leian selleks kokkuvõtte tegemiseks aja vaid iseendale. Teen seda tihti varahommikul, kui kõik magavad ning majas on rahu ja vaikus. Vahel kutsun iseennast ka kohvikusse, et seal maha pidada üks mõnus koosolek. Vahel teen üksi pikema jalutuskäigu ja ei pane mängima ühtegi podcasti, et lihtsalt mõtteid koondada ja analüüsida. Need on minu hetked, võib-olla tunduvad need kellegi jaoks igavad või isekad, kuid mind on need väga aidanud. Soovitan ka sul endale see õige koht leida, kus sa saad analüüsida ja järele mõelda oma tegemistele.
  • Küsin küsimusi endalt. Hindan väga kõrgelt coachivat lähenemist inimeste arendamisel ja ka iseendalt ausate küsimuste küsimist. Hästi sõnastatud küsimused tungivad tihti teema sügavusse ning annavad tõuke uutele ideedele ja taipamisele. Head küsimused, viivad sind kindlate teadmiste juurde. Henri Arnold on öelnud: “Tark inimene küsib endalt, loll teistelt!” Mõned näited ausatest küsimustest: mis teemal vajan praegu kõige rohkem kasvamist? Kas minu äris on hetkel seisak või mitte? Kes on see inimene, kes aitaks mul seisakust üle saada? Kas see eesmärk on jätkuvalt tähtis?
  • Kogun ilusaid hetki. Suvi on Eestimaal imeline, liigume palju looduses ja kohtume sõpradega, seega kogun need erilised hetked kõik Day One äppi, et siis südatalvel meenutada ja boostida heade emotsioonidega. Kutsun ka sind oma erilisi hetki pildistama ja salvestama.

Et kui küsite, kuidas minul juunikuu eesmärkidega läks?

Kui võtta 5 palli skaala, siis saan endale hindeks panna nelja. Kui nädalakavas olid eesmärgid kirja pandud, siis suures osas said need ka tehtud. Juhtus  mitu korda, kus elu tuli oma ootamatustega peale ja tegevused jäid tegemata. Mõnel järgmisel korral sai aega pikemalt investeeritud antud eesmärgile, kuid käega andmise tunnet ei tekkinud kordagi. Kui aus olla, siis need tegevused on pisikesed ja detailsed, siis märkasin end mitu korda mõttelt, et huvitav, millal seda mõju ka näen. AGA tean, et näen ühel heal päeval ka mõju, kui jätkuvalt järjepidev olen. 

Teadlikult võtsin jaanipäeva nädala lihtsalt olemisele, väga ei pungestanud tegemistega, vaid nautisin ilma, sõpru, heinamaad, sportimist, sooja järvevett ja valgeid öid. Jaa, saan kiituseks öelda, et mul tuleb see juba välja! 🙂

Kategooria – esimest korda elus – tutvusin golfiga ja läbisin green kaardi kursused, et nüüd saan minna ametlikult golfirajale golfi mängima. Olen golfi õppides ja harjutades avastanud, et see eeldab väga palju püsivust ja süvitsi minemist, ehk täpselt nagu kõik suured eesmärgid ja saavutused. Seega siit õppetund – tuleb üha rohkem harjutada oskust minna süvitsi ja olla järjepidev. Jätkan suvel esimest korda elus kategooria suurendamist ja elamuste kogumist. 

Imelist suve jätku, puhkame ja naudime, kuid ei kauple iseendale väärtuse loomisega.

Signe #oleniseendaboss

Lõpetan tänase kirjutise Jim Rohni mõtetega: “Iga päeva lõppedes peaksid läbi mängima ja kuulama oma päeva salvestused. Tulemused peaksid sulle kas aplodeerima või sind torkama.”

Imelist suve jätku, puhkame ja naudime, kuid ei kauple iseendale väärtuse loomisega! Eks!