Mida tähendab olla iseenda BOSS? 

Kas iseenda BOSS ei saa olla, kui sul on ülemus?

Kuidas saada iseenda BOSSks?

Need on küsimused, millele tuleb kõige enam vastata. Kuid JAH, isegi siis, kui sul on ülemus või mitu head ülemust, siis iseenda boss saab ikka olla. 

Iseenda bossiks saadakse esmalt otsuse ja suhtumisega, et mina ise olen oma elus kõige tähtsam inimene, kes võtab vastutuse, julgeb tegutseda ja tegeleb oma minapildi lahti muukmisega. Me tihti ootame, et keegi muudaks midagi, ilm läheks paremaks, ühiskond areneks kiiremini, eluskaaslane mõistaks mind paremini, lapsed oleksid veel paremad lapsed. Kui väga paljude asjade ja tegemiste juures tuleb muuta iseenda suhtumist. 

Järgevalt toon välja 10 olulist punkti, mis on aidanud mul saada iseenda bossiks, sellest lähtuvalt olen kokku pannud ka kalendermärkmiku “Olen iseenda BOSS!” ja jagan seda mõtteviisi ka sinuga: 

#1 – Ole ise see muutus, mida ihkad maailmas näha. Ole julge otsustaja, võta iseenda tegude eest vastutust. Vastutuse võtmisest saab kõik alguse! Jaa mõtle tegutsedes – ükski idee ei tööta, kui sa seda tööle ei rakenda. Sa suudad teha kõike, mida otsustad teha! Ka otsustamatus on otsus! Küsi endalt – mis on need otsused, mis vajavad otsustamist? Milliste otsuste tegemine viib sind lähemale suurtele eesmärkidele? Milliste otsuste tegemise olen kaudselt lükanud kellelegi teisele?

#2 – Harjumused defineerivad inimest. Ida eduka naise ja mehe edu saladus on just see, et nad on sisse seadnud harjumuse teha asju, mida ei meeldi teha neile, kes edu ei saavuta. See, mida sa teed igapäevaselt, on palju olulisem, kui see, mida sa teed aeg-ajalt. Kui juurutame endale head harjumused, siis see on kui kiirtee eduni. Harjumusi saab muuta, kui ma teadlikustame tänased harjumused ja sunnime teadlikult ennast neid muutma. Küsi endalt  – millised harjumused defineerivad sind? Milliste igapäevaste harjumustega lood väärtust iseendale?

#3 – eesmärgid, nädalaplaan, päevaplaan, kavandamine ja analüüs. Unistused, eesmärgid, visioonid, asjad, tegevused..jne pane need kirja, mida soovid elult saada. Segased eesmärgid toovad segaseid tulemusi. Ülesse kirjutatud eesmärgid, soovid, visioonid on tegevused, mis panevad sind tegutsema ja leidma selle MIKSi. Pane kirja eesmärgid 100 päevaks, kirjuta konkreetsed tegevused, mida tuleb teha iga päev, et seatud eesmärgile lähemale jõuda. Lisa tegevustele tähtajad. Iga 100 päevane ajalõik on omaette tervik, mis aitab oma tuleviku visioonini liikuda. Kui 100 päeva on möödas, siis kirjuta ülesse, mis saab veel paremaks minna. Miks eesmärgid just 100 päevaks – loe blogist – SIIT! Loomulikult on imeline vahend eesmärkide saavutamiseks ja iseenda arendamiseks kalendermärkmik BOSS. Küsi endalt iga päev  – kas see, mida ma täna teen, viib mind lähemale suuremale eesmärgile?

#4 – 60 minuti õpilane iga päev. Meil kõigil on 24 tundi, millest ca 8 tundi magame, 8 tundi teeme tööd ja 8 tundi on kõigil vaba aeg ning sa ei saa öelda, et sul pole aega iseendale väärtuse loomiseks, eks! Olla iga päev vähemalt 60 minutit õpilase rollis, siis see on vähim, mida teha võiks. Oluline on võtta see põhimõte mõtteviisiks. Igapäevane õppimine ja eneseareng teeb tugevaks, arendab taipu ja kui satud keerulistesse olukordadesse, siis sa lihtsalt pead vastu ja suudad langetada otsuseid. Ma tean, millest räägin! See 60 minutit võiks hõlmata raamatu lugemist, mõned e-koolituse läbimist, podcastide kuulamist, arendavate videode vaatamist või hoopis mõne inspireeriva inimesega kohvitamist. 60 minutit on vähim, mida iseenda jaoks teha saame ning muuda juhuslik kasvamine teadlikuks kasvamiseks! Läbi selle olen kõige suuremat väärtust loonud iseendale! Küsi endalt – mitme minuti õpilane olen? Kuidas saaks nende õpitud minutite arvu suurendada?

 

#5 – Tšempionite eine, madala infosisaldusega dieet ja pühendumise printsiibid. “On palju asju, millest tark inimene ei soovi midagi teada.” Ralph Waldo Emerson. Suurem osa infost röövib teie aega ning on kas negatiivne, ebaoluline teie eesmärkide saavutamisel või väljaspool teie mõjusfääri. Tasub tuvastada segajad (sotsiaalmeedia näitkes) ja nendega edukalt võidelda, ära ole koguaeg kättesaadav e-posti teel ja tee nädalavahetusel sotsiaalmeedia paast ning kaardista, millist infot sa eesmärkide saavutamiseks ei vaja. Teadlikkusega saab luua omale palju töövõite!

60/10 – 60 minutit süvenemist ja siis 10 minutit puhkust. Proovi süveneda ühte kindlasse tegemisse 60 minutit, ära vaata emaili ja pane ka telefon hääletuks. Kui see aeg täis, siis tee 10 minutit puhkust  – ise valid mis sel puhkuse hetkel teed. Sõltuvalt päevast või tegemisest, ideaalis oleks hea, kui saad teha kaks sellist 60/10 blokki. Tulemuslikkuse üle rõõmustad ja see hakkab sulle meeldima!

80/20  pareto printsiip – on ühtlasi tuntud ka kui 80/20 reegel, mis ütleb, et paljudel juhtudel moodustab ligikaudu 80% tulemist 20% põhjuste/valimi poolt.

Paretto printsiipi aitab hästi lähti mõtestada kaks küsimust:

  1. Kui sa saaksid infarkti ja võiksid arsti tungival soovitusel töötada ainult kaks tundi päevas? Kui ei piira seda kahele tunnile, siis võite surra? Kuidas oma elu korraldavad?
  2. Kui keegi ähvardab teid püstoliga ja käseb loobuda 80% toimigutest, millest loobud?

 

#6 -Keskkond ja inimesed. Inimesed meie ümber on ülimalt olulised, kellega me igapäevaselt suhtleme. Ümbritsege end inimestega, kes tegutsevad oma suurte ideede järgi, kes tegutsevad selleks, et tuua maailma positiivset muutust ja kelle jaoks ei ole miski võimatu. Tuleb kodust välja minna ja leida inimesed, kes tekitavad tunde, et suudaksite hüpata üle lompide. Mõlge endale selgeks, kellega tahate kohtuda, seejärel tehke jõupingutusi, et nendega kokku saada. Inspireerivad eeskujud on andnud mulle arusaama, et kõik on võimalik ja suhetesse tuleb investeerida! Küsi endalt  – kes on need sõbrad, kes aitavad sul tippe vallutada ja on toeks, kui oled kukkunud? Pane kirja, kellega soovid koostööd teha, keda mentoriks saada, keda kliendiks ja kes on need, kes annavad sulle tiivad. 

#7 – sportlik aktiivsus ja puhkamine tööst. Regulaarne liikumine ja treening parandab une kvaliteeti, mis tähendab kvaliteetsemat taastumist nii kehale kui ka vaimule. Treening aitab pea tühjaks saada ja seeläbi teha ruumi uutele mõtetele. Olen tähele pannud, et saan alati inspireerivaid mõtteid sportides. Kuid sportlik aktiivsus on tihti esimene asi, mis jäetakse ajagraafikust välja, kuid tööd palju tekkib. Omast kogemusest tean öelda, et kui palju tööd, siis seda teadlikumalt tuleb ennast liikuma sundida ja mõnulemise aeg tuleb kalendrisse broneerida. 

Robin Sharma toob välja, et tipptasemel soorituse võrrandi: 

PINGE x PUHKUS = KASV + VASTUPIDAVUS! 

Küsi endalt – millised kokkulepped oled sa sõlminud, et mitu korda nädalas sa sporti teed või aktiivselt liigud? Kas sa oskad lihtsalt mõnuleda ja molutada?

#8  – Kirjutamine ja tänulikkus. California ülikooli psühholoogiaprofessorid viisid läbi uuringu, kus selgus, et need kes kirjutavad oma eesmärgid ülesse, saavutavad oma eesmärgid 42% suurema tõenäosusega. Üleskirjutamine on esimene samm realiseerimise aluseks. Lisaks on kirjutamine hea meetod iseenda mõistmiseks, aitab visualiseerida ja arendab mälu. Mis kõige olulisem – kirjutamine on meetod probleemi lahendamiseks, kirjutad kõik mõtted endast välja ja siis suudad ka lahendust luua. Vaata kirjutamise mõjust artiklit SIIT. Tänulikkus on ülim vahend suhtumise muutmiseks. Tänulikud inimesed on õnnelikumad ja vähem stressis ning suudavad raskustega positiivsemalt toime tulla. Tänulikkus sunnib sind märkama häid asju oma elus, kui tekib märkamine, siis haara kirjutusvahend ja pane need kirja. Küsi endalt – kas ja kuidas saaksin kirjutamist iseenda ellu rohkem tuua? Mille eest olen ma täna tänulik? Kirjuta ülesse oma tänulikkuse hetked ja pane paberilipik purki  ning madalama energiaga päeval võta purgist lipik ning loe! Meetod, kuidas ennast “boostida”!

#9 – Sina, usukused ja edukus. Sinu mõtted ja uskumused dikteerivad tegelikkuse. Seega kui tahta oma tegelikkust muuta, tuleb oma usukumusi mutua. Kaardista oma piiravad usukumused, mis ei lase sul edasi liikuda. Kui ma hakkasin tööd tegema enda piiravate uskumustega, siis olin isegi korraks ehmunud, kuidas need minu elu dikteerisid? Mõni klassikaline näide – mulle müügitöö ei meeldi, kõik tuleb raske tööga, mul ei vea ealeski, mul pole raha…jne. Tuleb tuttav ette, eks? Kui sa oled paika pannud oma eesmärgid, siis milline näeb välja edu selle eesmärgi saavutamisel? Olgu see edu numbriline, visuaalne, või hoopis mainega seotud,  kuid kui sa suudad selle lõpptulemuse hästi välja sõnastada või visualiseerida, siis hakkavad asjad juhtuma. Seega mõtlemisest ja uskumustest sõltub meie tegutsemise tulemus. Edukuse defineerid ja sõnastad ise, vähem väliseid näitajaid. Küsi endalt  – millal tekib teadmine, et kõike on piisavalt ja sa oled rahul ning naudid tulemust? Millised piiravad uskumused ei lase mul edasi liikuda? Milline on minu edu, kui selle X eesmärgi saavutan?

#10 – mõtlen tegutsedes ja astu esimene samm. Selle asemel et raisata aega ohtralt mõtlemisele ja mõelda, et ma ei oska seda teha, tuleks astuda esimene samm. Mäletan hästi hetke, kui oli vaja kirjutada üks artikkel. Esimene mõte oli, et ma ei tea, millest alustada. Minu tähelepanek on, et tegelikult ei pea me leidma motivatsiooni ja inspiratsiooni tegutsemiseks, vaid tegevuse kaudu loome ise motivatsiooni ja inspiratsiooni. Pane oma projektile nimi, mis sind inspireerib tegutsema, sest meie väljaöeldavatel sõnadel on tohutu võim. On suur vahe, kas mõtled hommikul, et pean jälle trenni minema või hoopis rõõmustad, et oled tänu trennile aktiivsem ja energilisem. Alusta ükskõik millisest otsast, tee plaan, pane mõtted kalendermärkmikku kirja ning tegemine käivitab sind ja annab hoogu juurde, see on kindel! Enim vastuseid ilmutab ennast tegutsemise, mitte mõtlemise kaudu. Küsi endalt järgmisi küsimusi  – milliste esimeste sammude tegemine annaks hoogu juurde?

See loetelu võiks olla oluliselt pikem. Kuid rõhutan veelkord, et tõin välja olulised põhimõtted, mis aitavad sul juurutada olen iseenda bossi mõtteviisi ja nende rakendamisel ei anna mõju ennast kaua oodata. Mina olen neid järjepidevalt rakendandud ja muutused on olnud mõjukad. Kindlasti saad ise veel täiendada loetelu lähtuvalt sellest, kus sa praegu ise oled ja kuhu jõuda soovid ning millega protsessi disainida. Kõik need elu disainivad tegevused on seotud suuremal või väiksemal määral tahtejõuga. Parim viis oma tahtejõu arendamiseks on asetada end vabatahtlikult ebamugavasse olukorda.  Üks John Maxwelli tsitaat mõlgub mul koguaeg meeles: “Motivatsioon paneb su liikuma, kuid distsipliin hoiab sind kasvamas!”.  Me oleme ise oma elu kangelased. Kuid kangelaslikkus pole hooajaline tegevus, vaid eesmärk on olla iga päev kangelane ja eelkõige ikka ise enda elu disainimisel! Usun, et te kõik olete aru saanud, et elu on lühike ja kurb oleks seda raisata ning elada pooliku potentsiaaliga ja olla vaid natuke oma elu kangelane. Mida paremini sa enda eest hoolitsed, siis paraneb suhe ka teistega – inimeste, raha ja maailmaga, sest meie sisemaail on peegeldus välismaailma. 

Et eneseareng fookusesse võtta, tuleb küsida endalt kolm tähtsat küsimust:

  1. Kuhu ma tahan elus jõuda?
  2. Millisesse suunda ma tahan minna?
  3. Mis on kaugeim siht, kuhu suudan end minemas ette kujutada?

Nendele küsimustele vastuse leidmine aitab sul alustada oma enesearengu teed. Minu kogemused ütlevad, et  mida rohkem investeerin endasse, seda suurem on potentsiaal ja seda kaugemale saan minna. Minu põhimõte on anda enda kasvuprotsessis parim, vaid nii saan parimaks iseendaks.

Fakt on see, et olen otsustanud mitte olla vees ulpiv kork, millel pole suunda, VAID teadlik, tegutsev ja uudishimulik kork ookeanis ning liikudes vaid kindlatesse sadamatesse  – olen iseenda boss!

Kirjutas Signe Ventsel

#oleniseendaboss #mõtlentegutsedes