Viska oma aastaplaan minema – eesmärgid märkmikku kirja!

Aasta lõppedes küsitakse tihti üksteiselt, et millised plaanid ja eesmärgid on uueks aastaks? Isiklikus elus, ettevõtluses või projektides? Kas eesmärgid juba kirjas või kirjutamisel? Kas mööduva aasta kokkuvõttev analüüs tehtud?

Nii kaua, kui me ennast mäletan, siis olen alati usin eesmärkide seadmise fänn olnud – vahel nende eesmärkide täitmises tulemuslikum olnud, vahel mitte. Nüüd viimased 10 aastat lihtsalt teadlikumalt, kui eales varem, ikka ja alati märkmikku kirjutades! Lisaks on tekkinud arusaam, et kui visualiseerida ja kui julged unistada, siis tõesti – kõik on võimalik! Päriselt! Vahel märkan, et ise olen oma eesmärkide seadmisel klaaslae ehitanud.

Käisin neli aastat tagasi Balil  ja seal olles lugesin ookeani kohinal raamatut, mis pani mind eesmärkide osas teisiti mõtlema ja tegutsema. Raamat, mida lugesin oli “12 nädalane aasta” tee 12 nädalaga rohkem, kui teised teevad 12 kuuga. Raamatu autorid Brian P.Morris ja Michael Lennington. Kokkuvõtvalt räägib raamat, kuidas 12 nädalaga teha rohkem, kui teised teevad 12 kuuga. Sellest ajast olen muutnud oma aasta eesmärkide seadmise lühemale perioodile 12 nädalale. Küll ma olen teinud ise väikse metoodilise muutuse ja teen oma plaanid 3 kuuks ehk 100 päevaks. Kuid põhimõte sama – oluliselt lühemaks perioodiks, kui 12 kuud.

Märkasin tihti, et aastaks tehtud plaanid said tihti alles teostatud aasta lõpus ja vahel ka vaid osaliselt. Aasta algab alati suure tuhinaga ja kirega, siis veebruariks on natuke kirg raugenud ja siis tekib arusaam märtsis, et detsember on ju veel piisavalt kaugel, laseme lõdvemalt ning usume, et aega on piisavalt. Jaa siis septembris alustame taas natuke erksamalt, et ikkagi teadmiste kuu ja tundub, et võiks tekkida läbimurre. Kas keegi tunneb sama mõtteviisi ära?  Usun, et äratundmise rõõm tekib paljudel:)  

Kalendermärkmik BOSS

100 päeva fookuses 

Selle perioodi juure on hea see, et sul pole võimalik asju korduvalt edasi lükata. Sellel vahemikul ei kao fookus silmist, samas piisavalt pikk, et asjad saavad tehtud, kuid piisavalt lühike, et elevus säiliks.  Iga 12 nädala lõppedes saad sa uue võimaluse. Miks mulle meeldib see 12 nädala arvestus ehk ca 100 päeva põhimõte? Sest, see on palju paremini ennustatav ja prognoositav, kui pikaajalised prognoosid. Keeruline on planeerida igapäevaseid tegevusi igapäevaselt 11 kuud ette. Nõus, eks!?

Iga päev loeb! Jah, just  loeb iga päev ja iga nädal loeb – sinu tänane tegevus loob tulevikku! 

Kui sa tahad näha, mida tulevik toob, siis vaata, mida sa täna teed – paremat tuleviku ennustajat ei ole.

Aga millal alustada?

Koolitades meeskondi ja suheldes inimestega, siis ikka kuulen, kuidas jäädakse ootama plaanide elluviimisel mingit erilist kuupäeva või kuud, lihvitakse tegevuskava või kogutakse muudkui mõtteid. “Hea plaan on täna parem, kui ideaalne plaan homme” – kuldsed sõnad Georg Pattonilt. Kui ma seda tsitaati lugesin, siis kirjutasin selle omale koheselt märkmikku ja olen seda püüdnud ka jälgida.

Olen lugenud paljude edu saavutanud inimeste mõtteid ja olen märganud, et olgu nad siis tipptegijad  – ärimehed või sportlased – nad ei kauple kunagi iseendaga, vaid teevad tegevusi igapäevaselt, et oma eesmärgid saavutada. Lisaks on suurepärased mitte oma hiilgavate ideede pärast, vaid parema töödistsipliini tõttu. Just distsipliini tõttu! Distsipliin on see, mida tahan ka ise tugevamalt harjutada. 

Kuidas edasi?

Esmalt sinu  MÕTTED, siis TEGEVUSED, siis tuleb ka TULEMUS!

  1. Alusta mõtlemist 1oo päevasest ajavahemikust. 
  2. Seejärel pane kirja 2-3 eesmärki, millele sa 100 päeva ehk 12 nädala jooksul keskendud. Need eesmärgid peavad lähtuma pikaajalisest eesmärgist.
  3. Alusta nädalaplaani loomisest. Jaga igale nädalale tegevused lähtuvalt oma soovitud tulemusest, mida püüdma hakkad, et saavutada 12 nädala eesmärk. Kaugemad eesmärgid saavutad sa tegudega, mida sa iga päev teed. Planeeri sinna keskendumist vajavad tegevused ja igapäevaste ülesanneteks aeg. 
  4. Igat nädalat alustad alati eelmise nädala plaani kokkuvõttega ja sealt tekib kindlasti täiendusi uude nädalasse. 
  5. “Kui me hoolitseme päevade eest hästi, siis aastad hoolitsevad enda eest ise.” See arukas mõttetera on öeldud Benjamin Franklin. Väga inspireerib!

Seega on tähtis, kuidas me sisustame oma päeva. Antud raamatus on toodud väga hea metoodikaga välja blokid eduka päeva disainimiseks.  Need blokid päeva lõikes jagunevad järgmiselt:

  • Strateegiline blokk – see on igapäevane kolmetunnine aeg, mil sa ei lase end kordagi segada – ei vaata telefoni, emaile jne. See aeg on planeeritud strateegilistele ülesannetele ja raha teenimisele.
  • Puhverblokk – see on mõeldud e-kirjade ja muu seesuguse planeerimatu ja vähemväärtusliku tegemiseks. Meil kõigil on päevi, mis tihti ainult sellest blokist koosnevadki. Kuid selle aja valid ise, kas puhverblokk on 2×30 minutit päevas vms. Muidugi sõltub see ka töödest, projektidest vms, ise otsustad, kuidas teed.
  • Põgenemise blokk – see on üks põhilisi asju, millega tuleb tegeleda, et edu saavutada, on vaba aja puudumine. Parima tulemuse saavutamiseks ei tule mitte rohkem tunde töötada, vaud võtta vahel mõni tund vabaks. Ka see tsitaat peab hästi paika: “Raske töö ilma mingi meelelahutuseta tegi Jackist nüri tüübi!”. Kui me ei võta vaba aega, siis see nullib meie loovuse. Tõhus põgenemise blokk on kolm tundi pikk ja selle perioodi vältel ei tegele töö asjadega.
  • Päeva plaanide kirjutamisel märkmikku sõnastan alati ka päeva fookuse EHK mis on tänase päeva keskpunktis. Ma tean, et seda on tihti raske sõnastada, aga kui sa suudad selle päeva lähtuvalt oma eesmärkidest luua, siis on väga lihtne tegevused kirja panna.

Ära sina nii tee!

Jagan teiega oma väljakutsed nimetatud blokkide juures. Kui ma ei pannud päevaks paika fookust, siis tihti kulges päev lihtsalt e-kirjadele vastates, telefoniga rääkides ja nipet-näpet asjadale. Kuid tihti ja tegelikult ei viinud see tegevus mind lähemale minu eesmärkidele. Mingi hetk avastasin, kuidas töid  ja tegemisi tuli aina juurde ning oli selline mõnus kiire aeg. Kuidas aega juurde saada? Ikka ju iseenda arvelt…ehk ma jätsin ära põgenemise bloki – ei läinud trenni, koeraga jalutamise andsin pereliikmetele jne. Ehk võtsin omalt kõik selle, mis mind tegelikult  laadis ja energiaga toitis ning lihtsalt tegin tööd. Samas see tundus nii loomulik, eriti siis, kui sa teed tööd, mis sulle meeldib! Loomulikult teeb inimene muutuse, kui tervis tunda annab, nii ka mina! Peale seda on selge arusaam – iseendale jaoks tuleb aeg samamoodi kalendrisse panna! Nüüd on mul kalendris ka kirjas – “Signe aeg mõnulemiseks või molutamiseks”!

Et strateegiliselt blokilt mõjukat tulemust kinni püüda, siis minu jaoks on kolm tundi ilma vahepausidete liiga intensiivne. Olen teinud selle 3 tunnise aja ajaliselt veel omakorda tükkideks  – 25-30 minutit fookust, kerge sirutus või tass teed ja jätkan (sõltub teemast või projektist loomulikult). Kasutan fookuse hoidmiseks äppi – Focus Keeper. Kuid kindlasti ei lähe sellel 3 tunnisel blokil e-kirju lugema ega Facebooki,  see on kõige hullem, kuidas oma süvenemise fookust lõhkuda.

Üks nädal korraga!

Pane paika ideaalne nädal!

Kui me ei suuda saavutada rahulolevat tulemust nädalaga, siis miks me arvame, et saame sellega hakkama aasta lõpus. Nii ongi! Minul aitas tasakaalukalt edasi liikuda ideaalse nädala märkmikul lahti kirjutamine. Et milline on minu Signe ideaalne nädal? Millistest tegevustest see alati koosneb? Panin tähele, et kui ma olin suutnud kirja panna oma ideaalse nädala, siis see on püsib tegevustes kenasti meeles. See oli kokkulepe iseendaga ning  aitas teha rutiinseid toiminguid iga päev, kui see vähegi võimalik oli! Kõige olulisem – see ei ole lasknud mul kõrvale hiilida nendest tegevustest, mis minu “teetassi” täidavad. Nagu näiteks sport, koeraga jalutamine, mõnus hommikune ärkamine kell 5.30 ajal, et võtta tunnike teadlikult iseendale. Loomulikult pole kõik nädalad vennad, aga siiski, mul on millest juhinduda! Mina olen hommikuses kella 5 klubis juba pikka aega, see on uskumatu, millist mõju see loob. Soovitan väga seda metoodit, eriti neile, kes ütlevad tihti endale – et pole aega!:)

Olgu mõõdetav!

  • Kõik seatud eesmärgid peavad olema mõõdetavad. Ehk mitu kilo soovid alla võtta? Mitu artiklit kirjutad? Mitu kõnet teed kliendile?
  • Sõnastan eesmärk alati positiivselt.
  • Taga reaalne kasv. Kui saavutad eesmärgi midagi teisiti tegemata, siis suleb eesmärki suurendada. Eesmärk peab tekitama kerget aukartust.
  • Tähtajad paika. Alati märgi kuupäev, millaseks tuleb eesmärk saavutada.

Sarnase 12 nädala eesmärkide seadmise ja tegutsemise põhimõttega töötavad ka mitmed edukad innovatiivsed ettevõtted. Raamatus “Jõud” – kuidas luua vabadusest ja vastutusest kantud töökultuuri, kus Netflixi organisatsioonikultuuri juht Patty McCord toob välja, et nad loobusid aasta plaanide tegemisest. Miks? Lihtsal põhjusel, sest nad lihtsalt leiutasid need pikad plaanid ja enamus ajast need juba kolme kuu pärast ei pidanud paika. Nad võtsid kasutusele 3 kuu plaanide tegemise ja täitmise. Kindlasti ei sobi see meetod kõigile, aga igaüks saab ise otsustada, kuid selgus saabub alati testides. Raamat “Jõud” on suurepärane lugemine, soovitan!

Suur osa inimesi, kulutab oma reiside või puhkuse planeerimiseks rohkem aega, kui eesmärkide ja oma elu visiooni seadmiseks. Oma plaani elluviimiseks tuleb anda 100%, samas tuleb selleks alati kasutada uusi taktikaid ja uued meetmed on alati ebamugavad. Meil on alati valikuvõimalusi ja kõik mida me teeme on meie valikute tulemus. Esimene samm liikumaks oma eesmärkide suunas on langetada otsus, et JAH see “X eesmärk” on järgneva 12 nädala peamiseks fookuseks. 

Just selline mõtteviis ja eesmärkidele lähenemine tähendabki olla iseenda boss! Oma edus või selle puudiumises pole süüdistada kedagi peale iseenda!

Kui sa tahad saavutada midagi, mida sul praegu ei ole, pead sa tegema midagi, mida sa praegu ei tee! 

OSTA 100 päeva fookuse märkmik SIIT – sa ju suudad olla 100 päeva püsivalt teekonnal. 

 

Kirjutas Signe Ventsel