Olles teinud viimasel ajal palju enesejuhtimise ja ajajuhtimise koolitusi, siis peamine küsimus on ikka see, et kuidas saaks to-do listis tööd tehtud, olla produktiivsem ja energiat oleks rohkem. Selleks ei pea üldse mingeid suuri ajaplaneerimise nippe ja nõkse kasutama, vaid hoopis tuleb alustada kõige olulisemast – sellest personaalsest vundamendist, mis on produktiivsuse aluseks!
Mis on VUNDAMENT, mis aitab produktiivne olla?
Minu vundament on kindlate tegevuste tegemine igapäevaselt ja -nädalaselt, mis loob mulle hea pinnase olla tööl produktiivne ja nautida tegevusi tulemuslikult.
Jagan sulle välja IDEENA ja NÄITENA, millest koosneb minu vundament.
1. Magamine – me kõik magame, kuid paraku hakkame kohe une arvelt tunde näpistama, kui tööd on palju ja on kiire. Kuid magama minna ja ärgata tuleb erinevatel kuupäevadel. Aju puhkab magamise ajal ja see on teadlik restardi tegemine iseenda süsteemile.
2. Tervislik toitumine – mida rohkem on soov olla fookuses ja teha süvenenult tööd, seda rohkem võtan aega ja planeerin läbi toidukorrad, et ma ei haaraks mingit rämpsu. Ma kohe tunnen, et kui toitun korralikult, siis see mõjub enesetundele ülihästi – sedasi saab energiat hoida ja juhtida ning tuju ka.
3. Liikumine – ma vajan liikumist ja see loob mulle energiat, saan trennidest alati palju uusi mõtteid oma väljakutsetele ning saan nautida seda iseendaga olemist. Treenin täispikaks triatlonivõistluseks ja seega on treeningud minu igapäeva osa. Teadlikult planeeritud treeningud aitavad mul ka väga hästi planeerida tööalaseid tegemisi ja olla seeläbi suurepäraselt tasakaalus. Tahan väga teha ägedaid tööprojekte ja soovin arengut luua triatlonivõistlusel. Ühtlasi on ka sport minu hobi, mis annab mulle selle tunde.
NB! Maailma Terviseorganisatsiooni soovitusel peaks inimene saama nädalas 75–150 minutit suure intensiivsusega või 150–300 minutit mõõduka intensiivsusega füüsilist koormust. Nädalas korra on oluline ajada oma pulss punasesse tsooni ja seda ükskõik mis spordialal. Sport ja liikumine on mu lemmikteema ja tea, et treening suurendab ajus dopamiini kogust, nii et inimesed, kes treenivad rohkem, langevad vähem depressiooni.
4. Head suhted pere ja sõpradega – hea suhted annavad tegemistele tiivad, olen märganud. Kuid head suhted pere ja sõpradega nõuavad aega ning teadlikku aja investeerimist, selget kommunikatsiooni, vähem eeldamist ja mitmekesisusega arvestamist. Märkan, et kui vahel tekivad suhetesse mõrad või ebakõlad või hoopis väikesed nähvamised, siis see mõjutab meeleolu, energiat ja kaotan fookuse. Üks küsimus, mis mind on aidanud olla suhtes parem, on järgmine: mis on minu kolm sõna, mis määravad, kuidas ma soovin teisi kohelda.
5. Selgus eesmärkides ja fookuses – fookus tuleb eesmärkidest, mille oled omale seadnud. Eesmärgid on heaolu üks olulisemaid kompetente ja enesekindlus tuleb eesmärgipärasest mõtlemisest ja tegutsemisest. Seega võtan alati aega, et eesmärgid seada, kirja panna ja nende fookusest tegutseda. Vahel on segadust ka selles protsessis, aga selgus tuleb alati läbi tegutsemise. Seega minu jaoks on olulised selged eesmärgid ja teada, mida ma tegelikult tahan. Sedasi ei kaldu ma kõige uue ja huvitava järel jooksma, mida meie aju iseenesest teha tahab. Aega on alati, kui fookus on paigas – see on minu moto, mille järgi tegutsen.
6. Rõõm – ja rõõmus olemine algab otsusest, ütleb Dalai-laama. Ta ütleb: “Milleks olla õnnetu asja pärast, kui seda saab korda teha? Ja mis kasu on sellest, kui oled õnnetu, kui seda ei saa korda teha?” Märkan tihti, et stress ja ärevus tekivad meie ootusest selle suhtes, milline elu peaks olema. Kui me suudame leppida, et elu on selline, nagu see parasjagu on, mitte selline, nagu meie arvates olema peaks, suudame leebemalt kannatuste, stressi, ärevusega toime tulla. Ja veel, kui mul on hästi, siis ma näitan seda välja, olen naeratav, kiirgan rõõmu, sest miks olla tagasihoidlik ja tõsine. Ma olen võtnud ka eesmärgiks, et kui viin ellu oma eesmärke, siis see protsess võiks olla rõõmus ja pingutus heas energias, sest see edu hetk lõpus võib olla vägagi üürike. Minu moto: teekond alati rõõmsaks. Soovitan rõõmu teemale mõelda ja inspiratsiooni ning rõõmufilosoofiat lugeda Dalai-laama raamatust “Rõõmust”.
Selline on minu vundament, kuid sinu vundamendis võib olla teistsuguse sisuga osakeski. Paljud otsivad seda produktiivsuse kuldvõtmekest kuskilt kaugelt, aga tegelikult tuleb alustada oma süsteemi loomisest. Iga maja seisab püsti vaid tugeval ja hästi ehitatud vundamendil. Seega pane paika iseenda vundament, mis sind toetab ja loo sinna süsteemne tegutsemine igapäevase rutiinina.
Otsi selgust, loo energiat, suurenda produktiivsust, arenda mõju ja näita oma julgust. Nii tegutsevad edukad ennastjuhtivad inimesed!
Kutsu mind oma meeskonnale rääkima! Kirjuta SIIA.
Loo kirjutas,
Signe Ventsel