3K – kuu kodust karantiini 

Kuu aega oleme karantiinile kodus otsa vaadanud – vahel on rõõmu, väljakutseid, natuke ka kurbust. See on ajalooline aeg, maailm justkui seisab ja suurem osa inimesi on pannud ennast kodudesse luku taha. Ainuke tähtis sündmus on see, kui lähed poodi värske piima ja leiva järele.

Kiigates aeg-ajalt uudiseid, vaadates millised sõnumid sotsiaalmeedias, siis justkui oodatakse seda koroona viiruse eelset aega tagasi. See aeg ei tule tagasi, see on minevik ja nüüd on justkui uus elu. Selle mõttega tuleb harjuda ja kõik edasine sõltub sellest, kui palju ja kui kiirelt me suudame muutuda ning ümber orienteeruda.

enesejuhtimine

Raamat annab uusi mõtteid!

Jah, olen aus, kõik oli ennem koroonat ütleks lausa suurepärane – põnevad väljakutsed, ägeda koolitusprojektid, reisimine  ja palju erilisi tegemisi oli ees. Kuid olen ka aus, vahel tundsin, et sõidan nagu kiirrongiga – hüppad ühest rongist teise ja tihti ei pannud tähele, kes olid need reisijad ja millest nad rääkisid. Jah, tõesti oli hetki, kus märkasin protsessi ja nautisin. Näiteks, kui ühel varahommikul kell 5 Hiiumaa praamile startisin, et hiidlastega teadmisi jagada. Sõidad varahommikul põhimõtteliselt üksi, kuum kohv, soe auto ja soov jagada teadmisi – nii äge! Olles suur enesearengu, minapildi häkkimise ja enesejuhtimise teemade fänn, siis praegune aeg on suurepärane võimalus luua uut väärtust endale või tegeleda nende teemadega, milleks muidu aega ei ole olnud. Kutsun seda hetkelist aega justkui harjumuste arendamise meistriklassikskas uute või vanade harjumuste arendamiseks, mille jaoks muidu pole aega olnud – SEST koguaeg on ju kiire!

“Mul ei ole aega” või “Mul on nii kiire”

Oi kui palju meeskonnakoolitusi tehes ja inimestega suheldes kuulnud “Mul on kiire ja mul pole aeg”…mul pole aega lugeda, kirjutada või midagi uut õppida. Mulle tundub, et maailm andis eelkõige neile, kes seda lauset, kui afirmatsiooni korrutasid erilise õppetunni. Nüüd on aeg olemas, sest see aeg, mis varem kulus tööle minekuks või muudeks käikudeks, saab edukalt rakendada just nendeks tegevusteks, mis hingesopis ootamas. Kui praegu ei suuda muutust luua, siis hiljem on see veel keerulisem, vabandust ausa ja otsekohese mõtte eest. Minu põhimõte on olla iga päev vähemalt 60 minutit uudishimuliku õpilase vormis ja kindla perioodiga ka kella 5 klubis, enesearenguks on võetud aeg on tegelikult prioriteetide küsimus. Kuid mina unistasin, et saan ühe päeval värvida värviraamatut ja harjutada flows olemist. Unistused kipuvad ikka täituma, kui julged unistada – jaa värviraamat on tõeline flow ning ma suudan juba keskenduda tegevusele, mõtlemata muudele tegemata asjadele to do listis.

Aeg on alati olemas ja “busy” pole võrdeline produktiivsusega ning kiire pole mul ka kunagi, vaid mul on projektidel nimed ja fookused. Üritan ikka teha neid tegemisi,  mis mulle meeldivad ja on südamelähedased. Kuid ma alati jälgin põnevusega neid inimesi, kes sellist “mul pole aega” loosungit edastavad, eelkõige iseendale ja ka teistele. 

Aeg iseendale!

ReSTART iseendale ja ärile

Antud viirus on pannud sunniviisiliselt restarti tegema kogu maailma. Jaa, nüüd on minu kord, sinu kord, meie kõigi kord. See on järelemõtlemise aeg, me kõik vajame aega seisatamiseks, sest järelemõtlemisest saab taipamine.  Olen iseenda muutuste protsessi käima lükanud, õigem oleks vist öelda, et see tekkis ise, sest ühel esmaspäeval tundsin kriisi iseenda sees. Lihtne on küsida endalt – kas see, mida ma teen meeldib mulle? Kas ma tean, kes ma olen ja mida ma elult tegelikult tahan? Kuidas mul läheb, päriselt? See karantiiniaeg on aeg, kui küsin endalt ausaid küsimusi ja proovin nendele ka läbi iseenda väärtuste vastata. Elu ise vajutas minu personaalsele ReSTART nupule ja ma olen julge ning ei pistnud pead liiva alla ega korrutanud – Signe ära muretse, kõik taastub ja kõik on varsti nii nagu ennem. Restart on nii minu isikule ja minu ärialasele tegevuse, see protsess on olnud väga ebamugav, samas ülipõnev, see võtab iga päev justkui uut taset  – sest kõik on tegelikult meie enda sees olemas. Jaa minu kontoriruumi seinad on täis A3 pabereid, kus mõtted, märksõnad ja visuaalid kirjas. Loovust on ohtralt vaja läinud ja minu loovus võtab uued tuurid, kuid lähen jooksma. 

Kõik algab mõtlemisest!

Me kõik teame, et mõtted kujundavad meie identiteeti ja see millest me pidevalt mõtleme, saab reaalsuseks. Ma võtsin otsuse, et ma ei tarbi viiruse kohta käivad uudiseid, vaid minu panus on olla kodus – #püsinkodus. Me inimesed suudame mõttejõul asja suuremaks mõelda, eks! Mind pani väga mõtlema viimati loetud raamat “Imede valem”, kus autor toob välja, et probleeme pole olemas, vaid probleemid on mingile olukorrale kleebitud silt.  Nimetus, mille olukorrale mina või sina annad, kujundab meie taju ja kogemust. Olen veendumusel, et meie eesmärk pole negatiivseid emotsioone kõrvaldada, vaid muuta oma suhtumist nendesse. Jaa, kui nimetame oma tunded ise halvaks või valeks, võimendame nende mõju. Kes meist ei oleks mõnikord kogetud kogemust või situatsiooni hullemaks mõelnud. Olen võtnud põhimõtte, et kui kõik ei lähe plaani järgi, luban endale närust tunnet kuni 5 minutit, rohkem mitte. See, et ma olen rahulik ja suudan täna oma mõtteid märgata, suunata ja neid heas mõttes talitseda, see on iseenda arendamise kõige parem tulemus ja see on kujunenud elustiiliks. Sõbrad, investeerige iseendasse ja enesearengusse aega, me oleme ise tugevamad ja suudame koos paremat maailma luua. Jaa tean, et kõik on väljamõeldav!

Kirjutan ja olen tänulik!

Olen iseenda boss märkmik aitab fookuses püsida!

See kriitiline olukord tekitab vahel tunde, et maailm justkui saaks otsa ja kõik on pea peale keeratud – ettevõtted pankrotistuvad, töötute arv tõuseb iga päev ja haigestumine ei anna ka veel taandumise märke. Kuid siiski, kasutan kirjutamise meetodit, et märgata mida ma täna tunnen, millised on minu emotsioonid, mis vahel ärvust loo ja  mille eest ma tänulik olen. See on aidanud olla parem, aidanud mõista mõne tekkinud emotsiooni tagamaad või miks ma üldse nii mõtlesin. Endast mõtete välja kirjutamine märkmikku, see aitab mul olla parem mina. Tasub proovida ja harjutada. Jaa, alati on põhjust olla millegi eest tänulik, sest me inimestena võtame paljusid asju väga iseenesest mõistetavalt. Minu karantiiniaja üks suurim tänutunne on olnud just see, et ma elan oma majas, mille oleme ise ehitanud…jagub ruumi, igaüks saab oma toas teha zoomi või skype koosolekuid, saab aias olla ja saab käpad mulda pista ning mitte kunagi ei ole igav. Tohutult tänulik!                                                                                                                                                                                     Olen kasutanud karantiiniaega ka artiklite kirjutamiseks, mis ammu mõttes on olnud, kuid siiski jäänud stoppama. Üks artikkel räägib persoonibrändi müütidest,  see on leitav Personaliuudised.ee veebilehelt (küll tasuline) ja ka minu blogist SIIT.

AGA, millised tegevused on mind energiaga laadinud ja aidanud karantiinis vastu pidada?

1. SPORT. See on minu energia, loovuse ja hea vormi võti. See on ka minu üks tööriist, kui madal seis, siis ma alati kasutan sportimist iseendaga boostimiseks. Kuid märkan, et inimesed on spordi või metsarajal liiga tõsised, kutsun meid kõiki rohkem üksteisele “Tere” ütlema ja naeratama. Olen tähele pannud, et ainult kõndides ja liikudes tekkinud mõtted on olnud väärtuslikud. 

2.ILU. Uskumatu, aga vajan ilu ja ilusaks olemist iseendas ning enda ümber. Minu igapäevaste rituaalide juurde käib näohoolitsus, maskitamine, koorimine ja kreemitamine ning ma armastan Artistry kosmeetikat, see on parim bränd, millega end värskena hoida. Kes oleks osanud arvata, et toidupoes käimisest saab nädala tippsündmus ja loomulikult teen selleks päevaks ilusa meigi! Jaa, teen seda iseenda jaoks.

Igapäevane enesearengu to do list!

3.AJAHÄKKIMINE. Ajaplaneerimise häkkimine on jätkuvalt fookuses, sest kõik on kodus ja igaüks omamoodi harjumustega. Kasutan päeva planeerimiseks ka fookusküsimusi. Kui olen eelneval päeval päevakava uueks päevaks paika pannud ja  siis on tulemused ka garanteeritud.  Minu põhimõte on ka see, et teen ära need asjad, mis mulle enim meeldivad, mis ka emotsinaalselt rõõmu pakuvad ja hoian ennast koguaeg tegevuses. Ehki mõni päev on ka selline, kus tahaks teki alla pugeda, siis leppisin kokku iseendaga, et väikeste sammudega eesmärkide suunas. Siis veel – ma ei tee täna antud hetkel üldse suuri eesmärke kaugesse tulevikku – väiksed tegevused fookuses, rohkem aega iseendale.  Ma isegi ütleks, et karantiinipäevad on tegusamad, tihedamad ja intensiivsemad, lisaks arendustegevused ja restardiga seonduv mõttetöö. Kui minu põhimõte, et igat päeva tuleks millegi erilisega tähistada – kasvõi üks viivuke mõttehetk iseendaga ja juu lausvaikuses kohvi, pokaal veini või koguda internetist inspiratsiooni. Aeg selleks, mis tegelikult soovid!

4.MÕNULEMINE & MOLUTAMINE. Kui mõni aeg tagasi kirjutasin, et tahan õppida rohkem molutamist ja mõnulemist, siis nüüd karantiini ajal olen saanud lihtsalt oleskleda ning pole tekkinud süümepiinasid, et appi, kuskil on midagi tegemata. See, et saaks areng toimuda, tuleb lihtsalt paus võtta kõigest ja kõigist. 

5. 60 MINUTIT ENESEARENGUT. Mul on juba pikalt olnud põhimõte, olla iga päev vähemalt 60 minuti õpilase rollis. See aeg, kui ma õpin, loen, kuulan, et luua väärtust. Vahel tunnen, et tahaks rohkem mingisse teemasse süveneda… Proovin uut häkkimist enesearengus, et lisaks oma põhitööle võtan igaks päevaks AINULT ühe fookuse ehk midagi seesugust ehk teen seda tegevust süvendatult X päeval või siis hoopis terve nädala. 

  • Esmaspäev – fookus lugemisel
  • Teisipäev – fookus podcastide kuulamisel
  • Kolmapäev – fookus keele õppimisel
  • Neljapäev – fookus kirjutamisel ja arendustööl
  • Reede – fookus erinevate veebinaride kuulamisel ja vaatamisel
  • Laupäev – fookus meditatsiooni ja iseenda tajumisel- märkamisel
  • Pühapäev – fookus kategoorial – elus esimest korda

Ma teen igapäevaselt kindlaid enesearengu tegevusi, kui lugesin läbi   raamatu süvenemise ja süvenemise harjutamine on andnud häid tulemusi. Ühesõnaga testin ja proovin ning testi sina ka, mis paremini sobib!

enesejuhtimine

Veebiseminarid Zoomis

6. PERE ja SÕBRAD.  Me kõik igatseme näha oma lähedasi, sõpru ja kontakti hoidmine on oluline. Olen suhelnud palju nende tuttavatega, kellega pole ammu suhelnud. Jaa, muidugi rohked hetked perega – kodus,  söögilaua taga arutades maailma asjadel või jagades emotsioone värskelt loetud raamatust, jalutused mererannas ja need UNO kaartide mängimised. Loomulikult palju head süüa ja ühised kokkamised. Tegin elus esimest korda roosamannavahtu, ise uue kogemuse võrra rikkam ja maitses hästi. Lisaks on meil perekondlikud ja muude seltskondade erinevad grupiviktoriiniõhtud – tarkus ja fun üheskoos! Üliäge ja tuleb vaid olla leidlik tarkuse kogumiseks! Kui kodune karantiin läbi saab, siis tuleb suur pidu!

7. ZOOM. Usun, et paljud meist ei teadnud sellest keskkonnast nagu ZOOM suurt midagi, sest nüüd ei möödu ühtegi päeva, kui zoomi ei kasuta. Äri tuleb teha zoomis – eesmärkide seadmise veebiseminarid, persoonibrändi koolitused meeskondadele, iluveebinarid, koosolekud, enesejuhtimise meistriklassid noortele, õpilasfirma tunnid, virtuaalsed kohvitamised sõpradega. Ma ise olen märganud, et kui palju aega reaalselt me kokku hoiame zoomiga töötades. See aeg aitab meil lahti mõtestada töö tegemise viise, muudab tööharjumusi, harjutab meid efektiivsemad olemas ja seeläbi tuleb leida iseenda jaoks töötavad tööriistad. Meenub siinkohal üks tsitaat kuskilt raamatust, et kõik suured muutused saavad alguse kaosest. Nii on ja kaosest tuleb võitjana välja tulla!

8. ÄPPID, VEEBISEMINARID, PODCASTID & RAAMATUD. Kui aus olla, siis viimasel nädalal olen tundnud, et kogutud infot läbi erinevate allikate on palju tulnud ja olen kuulamist ja lugemist vähendanud, et seedida info, mis minu sees olemas on – et järele mõelda. Kuid muidu on need tegevused ikka minu igapäevases to do listis. Minul ootas raamaturiiulis raamat “Faktitäius”, tundub, et kõige õigem aeg selle raamatu lugemiseks ning paneb mõtlema, kuidas suhtuda saadud maailmafaktidesse, mida meediaportaalid ja uuringud toodavad. Ajalooline hetk, kus sotsiaalmeediast leiab palju veebiseminare ja tasuta sisu on käes  rohkem, kui eales varem. Kasutame seda nüüd sisu iseenda või oma äri arenguks, see on selge sõnum maailmalt Sulle – hakka tegutsema! Olulisemad äppid, mida kasutan igapäevaselt – Spotify, DailOne, Instagram, Wunderlist, Canva, Headspace, Speakly, SoundCloud, Nike Run Club, Habitify, Elisa Raamat, Focus Keeper, Udemy.  

Osalen iga päev harjumuste disainimise meistriklassis, mille ise loon ja  disainin oma elu päev päevalt paremaks, saan ise tugevamaks ning tean, mida ma elult tahan.  Olen võtnud vastu otsuse, et tulen sellest kriisist välja tugevamana ja see periood loob mulle uued täiendavad võimalused ning kasvan isiksusena. Ma tean, et igapäevased sammud ei too koheselt käegakatsutavat edu, kuid mulle meeldib see protsessis olemine ja mulle meeldib, milliseks inimeseks ma protsessi käigus kasvan. Tean, et mitte keegi peale minu enda ei saa öelda, milleks ma võimeline olen. 

Need on minu mõtted ja tähelepanekud! Kui püsid kodus, siis saad tellida enesearengumärkmiku “Olen iseenda boss” e-poest soodsamalt, kasuta koodi “PÜSIN KODUS” ja transport ka TASUTA. Väärt aeg, et teha tööd iseendaga!

Kui midagi kõnetas, soovid jagada mõnda iseenda mõtet või oli midagi, mis vähem meeldis, siis kirjuta mulle tagasiside, olen juba ette väga tänulik – signe@signeventsel.ee

Karantiinipäeviku kogemusloo kirjutas

Signe Ventsel