Kui ma mõtlen inimeseks olemisele, tööle, karjäärile ja elu disanimisele, siis kogu aeg käib tõeline efektiivsuse tagaajamine ning pidevalt. Jaa, siis sedasi selle põhimõtte alusel on kerge tekkima stress, pinge, ajad küll taga oma dopamiini ning teed kõiki asju, mis elu kirge tekitavad, siis sead omale kõrged ootused ja sa ei suuda neid sellisel kujul täita. Ehk ka sinu jaoks tuttav tunne.

Olen väga palju käinud Aasias reisimas ja iga kord kui sealt tagasi tulen, olen kordades rahulikum ja näe vajadust kiirustada. Kuid olen märganud, et see kaob kiiresti ja siis avastan taas ennast pika to do listi juures ja ikka efektiivsust taga ajades. 

Samas pikk kodune karantiin ja ülemaailme lockdown on siiski andnud võimaluse korraks sealt orav rattast maha astuda, olla oma mõtetes ning lubada olla endale olla ka vahel natuke aeglane. Kui sa mingile teemale fookust sead, siis jõuab tihti sinuni ka rohkem materjali, kuidas siis olla õnnelik, kuid samas tehes oma töid ja tegemisi tähendusega.  Jaapanlste elufilosoofia üle olen alati juurelnud, et kuidas nad seda kõike oskavad ja raamatud Ikigai, Kaizen….annavad selleks suurepärase ülevaate ja lisaks on need lihtsalt nii inspireerivad.

Mind kõnetas Sarah Harvey raamat “Kaizen” Jaapanlaste filosoofia harjumuste muutmiseks. 

Seda Kaizeni filosoofiat kasutab väga efektiivselt Toyota oma ettevõtte ja tootmisprotsessides. Lihtsalt öeldes tähendab “Kaizen” head muutust harjumustes ja  kujundada seda vähehaaval ning kindlat lõppu ei ole, vaid julgustatakse leidma uusi ülesandeid.  Nagu nad ise ütlevad, et kaizeni meetodi alusel saab ka julgemast kavatsusest saavutatav eesmärk.  Kaizeni põhimõte alustab probleemist, täpsemalt öeldes probleemi tunnistamisest. Kaizeni puhul on oluline, et kõiki tegevusi tehakse vähehaaval ja muutusesse suhtutakse kui pidevasse protsessi, mitte kiirparandusse. Mulle väga meeldib, et erinevates aspektides tuuakse välja päeviku või märkmiku pidamist, mis aitab sul fookuses olla ja jälgida protsessi. 

Alustame sellest, et teed praegu oma elus inventuuri. Võta eluratta mudel, värvi see ära või anna eluvaldkondadele punktid, seejärel vali välja 2-3 valdkonda ja keskendu neile. Lisaks olemasolevatele valdkondadele lisa juurde ka uued väljakutsed.

Räägin seda ideed ka oma koolitustel, selleks, et aru saada, kus sa täna antud hetkel oled oma sektorites – mis on hetkeolukord ja mis on ambitsioonid selles paremaks saada. Kaizeni raamatus tuuakse välja kuus suuremat alamteemat, millele prioriteete seada. Need on tervis, tööelu/karjäär, raha, kodu, suhted ja uued väljakutsed. Lisa alamteemade  valdkondadesse uued väljakutsed ja võimalused, mitte ainult need kirja panna, millega sa rahul pole. 

Olen igapäevaselt meeskondi ja inimesi inspireerimas enesejuhtimise teemadel, siis jagan hobide harjumuste alamteemat. Kui ma ise kirjutasin raamatu “Julgus luua muutust”, siis peatüki jaoks “Aeg iseendale” uurisin erinevaid uuringuid, mis tõid välja, kui olulisel kohal on inimeste hobide olemasolu. Jaa, mitmed uuringuid tõid välja, et inimesed, kes teevad ületunde tööjuures ja hobi ei oma, siis nad ei ole oma töös tulemuslikud.

Seega toob ka Kaizen välja, et hobidega inimesed on õnnelikumad ning hobid toovad juurde enesekindlust, mis omakorda suurendab enesekindlust muudel elualadel ja julgustab sind ka neis uusi ülesandeid vastu võtma. Miks see hobindus siis oluline on? Lihtne vastus – aitab lõõgastuda ja seejärel uuesti paremini keskenduda. Need ergutavad aju hoopis teistmoodi, olles justnagu teine maailm võrreldes töökeskkonnaga.

Selleks, et tuua oma ellu midagi uut pole vaja leida mingit suurt ega kulukat hobi.

Enne uute hobide otsimist küsi endalt järgnevaid küsimusi:

  • Miks ma seda teha tahan?
  • Mida mulle lapsepõlves teha meeldis?
  • Kas sul on hobisid, mis on unarusse jäänud?
  • Otsi inspiratsiooni sõpradelt ja tuttavatelt
  • Kas selle tegevuse tegemine võiks sind lõõgastada.

Jaa, nüüd toob Kaizen välja, et pole esmalt uute kogemuste ja emotsioonide jaoks vaja kaugele minna. Vaata neid lihtsaid märksõnu, mida ma olen ise kasutanud uute kogemuste hankimiseks – toit, vabaõhutegevused, keeleõpe, kunst ja käsitöö.

Kuidas neid häid hobisid hoida, mille teadlik päevakavva planeerimine aitab sul hoida saavutaja mõtteviisi: 

  • alusta vähehaaval
  • pühenda hobiga tegelemiseks aega
  • tuleta meelde, miks hobidega tegelemine oluline on ja millist lisaväärtust see loob sulle
  • kaasa sõpru ja tuttavaid, jaga emotsioone ja saavutusi
  • pane kirja millised on sinu edusammud ja uue tegevusega kaasnevad positiivsed muutused
  • ära ole enda vastu karm, ku üks kord vahele jääb
  • kõige OLULISEM – ära tee mitte midagi lihtsalt sellepärast, et seda teha, kui asi sulle ei meeldi
  • rõõmusta ja tunne rahulolu

Nagu ütleb Jaapani vanasõna, alustamine on lihtne, jätkamine raske.

Kaizeni filosoofia õpetab taas, et kui on soov olla edukas, tuleb leida ülesse need rõõmu -ja energiat andvad tegevused, siis suudad olla eesmärgipärane ja sihikindel ka muudes tegemistes. Ma olen väga-väga selle filosoofia austaja, sest kõik ei pea olema raske, vaevaline ja edu ei tule suure rassimise tagajärjel. 

Ma rõhutan igal oma koolitusel, et eesmärkide seadmine, selles protsessis olemine ning tulemuste saavutamine võiks olla inimeste elustiiliks. Rõhk on pideval parendamisel ja lõpututel protsesside nautimisel. Sama filosoofiat toob välja ka Kaizeni meetod. Lisaks toob Kaizen välja, et eesmärkide poole püüdelemine rahulikus tempos, ilma et kulutaksid ühe korraga liiga palju aega, energiat ja raha, tähendab ka seda, et sa ei riski liiga palju. Kogu protsess aitab sul end paremini tundma õppida – sa saad aru, miks sa reageerid teatud olukordades just nii, nagu reageerid nind sa mõistad ka tugevaid ja nõrku külgi. 

Kaizen kutsub pidevalt ka tagasi vaatama ning analüüsima, millised on saavutused ning premeeri ennast ja tähista seda. Seega, kui oled oma harjumuste teekonnalt maha libisenud, ära hurjuta ennast sellepärast, vaid mõtle, kuidas taas väikeste sammudega jätkata ja kuidas kõrvale jätta komistuskivid, mis sulle eelmisel korral takistuseks said.

Nii lihtsad põhimõtted, sa ehk isegi tead, aga ma olen taas julge oma väljaütlemisega – vähesed rakendavad seda põhimõtet. Paljud istuvad kodukontorites ja otsivad ikka oma efektiivsust ning rohkem saavutamist. Nõus, ma hindab väga efektiivsust, kuid vahel võiks olla lihtsalt teadlikkus kulgemise faasis ja tegeleda hoopis oma ikigai leidmisega ning igapäevase rahulolu tunde hoidmisega. Eesmärk võikski olla elada vaimses ja füüsilises tippvormis võimalikult kaua. 

Vaata veel raamatuid:

  • “Ikigai” Jaapanlaste pika ja täisväärtusliku elu saladused Hector Garcia & Francesc Miralles
  • “Leia oma ikigai” Hector Garcia & Francesc Miralles
  • “ichigo ichie” Hector Garcia & Francesc Miralles

NB! Raamatuid saab osta Pegasuse kirjastuse e-poest.

Raamatut luges ja kokkuvõtte kirjutas, 
Signe

NB! Minu Instagrami kontol käib loos  ja saad kõik need 4 raamatut omale võita – kiika SIIA!