Julgen öelda, et lauset  “Mul on kiire” on kasutanud palju inimesed. Eks!

  • Aga kui nüüd mõelda, siis mida inimesed tegelikult mõtlevad, kui nad ütlevad: “Mul on kiire”? Miks nad seda ütlevad? Ja mida nad selle ütlemisega saavutada tahavad?
  • Kiirusest ja vaba aja puudumisest on saanud staatuse sümbol. Hõivatusest ja vaba aja puudumisest on saanud samuti staatuse sümbol.  Ütlemine “Mul on kiire” on muutunud just kui mingisuguse staatuse näitamiseks.  Proovime seda eestlaste mantrat natuke lahti arutada.
  • Kui lause “Mul on kiire” ei ütle sinu kohta mitte midagi ja selle lause korrutamine mantrana ei vii sind ka lähemale efektiivsusele või lahendustele. See tegelikkuses ütleb, et “Ma ei oska oma aega tähtsuse järjekorda seada”. Lisaks sellise kommunikatsiooniga kujundada sa endast kuvandit ehk persoonibrändi, kuid kommunikatsiooni eesmärk oleks see, et kuidas sa tahaksid, et sind tuntakse. Räägi parem, miks miks sul on hetkel kiire, mida sa teed, mis on sinu roll selles projektis/tegevuses, millised on väljakutsed jne. See annab sinu, kui oma valdkonna eksperdi kohta infot ja võib-olla jagatud väljakutsele saad ka vastuse. Pealegi pole ühelgi inimesel 365 päeva aastas järjest kiire, vaid selle taga on hoopis mingid muud lahendamata teemad. Samas on meil kasutusel palju tehnoloogilisi vahendeid, mis peaks  meid vähem hõivatuks tegema, võimaldama meile just vaba aega ning tegeleda nende mõjukate asjadega, mis väärtust loovad. Kuid me nagu ikka ise tahame rohkem  olla hõivatud…



Aga kust see kiire ja kiirus tuleb? 

Kui me ärkame  hommikul ülesse  ja juba oleme võlgu oma tegemistes, siis seda ei ole peale meie mitte keegi loonud. Mina ja sina ise oled loonud omale kolme meetrise to do listi.  Seega olen mina ka see inimene, kes selle täis broneeritud päeva ja nädalakava ka ise tühjemaks teha saab. Aga me ei taha seda tihti teha, sest tunne on just, et jääme millestki ilma või pole siis piisavalt hea. Tänapäeva maailm pakub meeletult võimalusi ja valikuid, mis on tegemist väärt ja mida süda tegelikult teha tahaks – AGA seda pikka soovide listi pole võimalik kunagi ületada, selle poole püüdlemine viib kuristikku. Ja veel, ajasurve tuleb peamiselt väliste jõudude toimest ja tihti ka iseendale seatud kõrgetest ootustest. Tasub iseendaga kohvikusse minna ja fookus seada, tegutsemise põhimõtted paika panna ning teha rahu, et millestki ilma jääd.



Võin öelda, et “Mul on kiire” olemise taga on ka veel iseenda ebameeldivate teemade vältimine,  põgenemine iseenda eest ehk seeläbi pistame jaanalinnu moodi pea liiva alla ja sukeldume töösse. 

Milline sinu meeskonna ajajuhtimise mantra?
Tegin eelmisel aastal hulgaliselt enese-ja ajajuhtimise koolitusi erinevatele meeskondadele. Kuhu siis meeskonnad takerduvad selles “mul on kiire” maailmas? Ikka vanadesse mustritesse, mis oli enne covidit. Uus aeg on toonud töömaailmale ja üldse ka töötegemisele kodu-ja hübriidkontorites töötades palju muutusi, kuid me pole selles muutuste valguses otsa vaadatud kuidas me meeskonnana oleksime efektiivsed ning leiaksime rohkem aega süvenenud töö tegemiseks. Kuulen, kuidas inimeste kalendrid on täis erinevaid kohtumisi, koosolekuid ning selle põhitöö tegemiseks tulebki aeg võtta pärast tööd või nädalavahetustel. Koolituste käigus oleme alati loonud uued kokkulepped meeskonnas, kuidas ja mida teha, et süvenemise plokke päevakavva luua. Oi, kui palju muutust sealt kohe tekkima hakkab. Märkan, et meeskondades elavad vanad juurdumused ja piiravad uskumused, et me ei saa “nii teha” ja me ei saa “naa teha”. Saab! Alati saab kõike muuta, lihtsalt tuleb mängu oskus olla disaineri rollis ja võttagi aeg koos meeskonnaga ning milline on see hetkeolukord ja kuidas me saaks ajajuhtimises koos paremaks muuta. Rõhutan, koos meeskonnaga tekivad muutused.

Miks on meeskondades olevate inimeste ebakindlus ja eneseväärtustamine väljakutseks? Ikka sellepärast, et meil on tohutud ootused iseendalt ja ka tööandjalt, mis kõik on vaja ellu viia ja ajakavasse paigutada ning lisaks palju eesmärke ja soove ka eraelus. Kui me soovitut ei saavuta, ei suuda vasta meeskonna aina kiirenevale töötempole, siis me inimestena hakkame ennast süüdista ja kritiseerima plaanitu läbikukkumises. See käib kiirelt ja tihti iseendalegi märkamatult. Veel toon välja oma märkamistest, et vahel tulebki olla ka julge meeskonnajuht ning panna mõni projekt või järgmine “kiire” asi ootele. See, kui me kurname inimesed meeskonnas ära, siis neid suuri ja südikaid organisatsiooni visioone pole ellu viimas mitte keegi ja me ei saa luua väärtust teistele kolleegidel, siis ei saa keegi meeskonnas väärtust luua. 

Meeskonnakoolitusi tehes on peamine küsimus –  kuidas saada veel efektiivsemaks? Suudan alati anda mõned head nipid, aga efektiivsuse eesmärk ei ole see, et sa siis omale rohkem tööd juurde võtad, vaid et sa seda aega kasutad “elu elamiseks”, puhkamiseks ja rõõmu nautimiseks. Ütlen ikka, et kui inimene oskab paika panna tegevused, mis aitavad tal kiiresti väsimusest taastuda, siis on imelihtne püsida tasakaalus, ka vaimselt tasakaalus. 

Minu lemmiktsitaat mille järgi ise toimetan on – efektiivne tegutsemine vajab tarka taastumist! Alati panen nädalaplaani kirja targa taastumise tegevused, need tegevused, mis laevad ja toodavad endorfiine  ja siis tööd/tegemised. 



Eesmärk on tähenduslikkus  ja selgus!

Päike ei paista maailmale kogu aeg, seega ei saa ka sina kõiki asju korraga teha ja sama põhimõte käib ka meeskonnas tehes erinevaid projekte ja töid.  Jah, eesmärk on hoopis keskenduda võimalikult tähedusliku elu +tööelu ülesehitamisele. See algab selgusest ja iseenda elu-ja tegemiste analüüsimisest ning loomisest. Ma tean, mis tunne on januneda kõikide kogemuste, uute tegemiste ja põnevate väljakutsete/projektide järgi, kui keegi kutsub sind väärtus looma. Me ei saa teha kõik asju ja olla kõikjal. Uskuge mind, ma olen proovinud ja iga kord kukun ületöötamise järel auku. Kui eesmärgid ja fookus paigas, siis süda ei kripelda enam, et mis  kõik kogemata jääb. Selle asemel naudin selgust,  tegevuste protsessi ja ütlen ikka, et “Aega on, kui fookus paigas!”

Nii lihtsalt on ja selle põhimõtte alusel saab luua tasakaalu töö-ja eraelu vahel.  Kõiki asju ei saa korraga! Tuleb otsustada, millele keskenduda ja millest tuleb Sul loobuda. 



Kuidas siis lahti murda “Mul on kiire” mustrist:

  1. Lõpeta selle “Mul on kiire” mantra rääkimine ja mõtle hoopis, kuidas saad rääkida oma põnevatest projektidest, mis sulle, kui eksperdile väärtust loovad.
  2. Tee audit oma töödest, tegemistest, soovidest, eesmärkidest ja vajadustest ning pane paika selge visioon. Vaata, millsed tegevused annavad energiat ja millised on keerukamad, et siis oma päevaplaani juhtida.
  3. Pane paika 1-3 eesmärki (isikliku elu eesmärgid, töö-karjäärialased eesmärgid ning isikliku arengu eesmärgid – milliseks inimeseks soovid saada ehk ideaalne minapilt)
  4. Loo selgust, selles, mida soovid saavutada ja kelleks saada. Kuidas selgus tekib? – Ikka hoolika mõttetöö ja teadliku katsetamise vili. Järjepidevalt tuleb esitada omale küsimusi ja lihvida oma arusaamu sellest.
  5. Kõik, mis pole sinu fookuse ja selgusega seotud, siis pane see listi ja seda õiget fookuse aega ootama ning mõnikord mõned eesmärgid muutuvad ajas.
  6. Loo rohkem rõõmu ja energiat igasse päeva ja tee seda ise. Uuringud on näidanud, et rõõm mängib tipptegijate edus suurt rolli. Küsi endalt, et kuidas ma soovin end täna tunda ja siis hakkagi seda tunnet looma.
  7. Meeskonnas tuleb paika panna ja kokku leppida ajajuhtimise põhimõtted, siis on süvenemiseks aega ja tulevad ka tulemused. 
  8.  Jäta meelde, et kõik asju korraga ei saa. Tuleb otsustada, millele keskenduda ja millest loobuda. Jaa “Mul on kiire” rääkimine ei lahenda olukorda.

Jaa, saan öelda, et sellel pildil oli mul tõesti kiire, sest tegin kaasa Tallinna Ironmani 70.3 triatlonil ning jooksin poolmaratoni viimaseid kilomeetreid. Sport on minu taastumise vahend.

Tarka taastumist ja teadlikku enesejuhtimist meile kõigile! 

Aega on, kui fookus paigas!

Artikli kirjutas,

Signe Ventsel
Kirjuta mulle ja kutsu mind oma meeskonnale rääkima!