Kui kõik ausalt ära rääkida, siis mina avastasin talisupluse enda jaoks mõned aastad tagasi. Vaatasin ja lugesin selle teema kohta ning kui aus olla, siis see tundus nii kõhe…sest ma olen totaalne külmavares, vahel on isegi mõnel suveõhtul villased sokid jalas, sest varbad külmetavad. Kuid peale mõningast uurimistööd talisuplus kohta selgus, et see lubab võtta vähemaks ka külmakartust, sest see stimuleerib selgelt veresoonkonna tööd. Lisaks on mul põhimõte, et ennem hinnanguid ei anna, kui pole proovinud. Mõeldud tehtud ja nii ka läks!
Täna ma olen selle tulihingeline pooldaja ja ütlen kõigile, et proovige ära! Ärge üldse nähke vaeva vabanduste otsimisega, et miks see sulle ei sobi või miks sa pole taliujumise fänn.
ReStart ajule talisuplusega
Teate küll neid hetki, kus sul on peas 101 tähtsat mõtet, mida vaja teha, lapsed tahavad oma saada, ülemus käsib teha seda ja teist, abikaasal omad nõudmised ja stress suureneb, sest sa ei saa teha oma asju…ja kõik on justkui üle pea. Ma arvan, et selle teemaga suhestuvad peaaegu kõik inimesedl, eriti praegusel koduse karantiini perioodil. Jaa see ongi üks oluline põhjus, miks ma teadlikult talisuplust teen – ma saan oma ajule restardi teha. Peale talisupluse sulpsu on pärast selline tunne, et nagu ei mäleta, kus elu pooleli jäi….st peast on pühitud kõik tegemata asjad, vastamata e-kirjad ja need olemprobleemid või need on saanud palju väiksema fookuse, kui need ennem olid. Lisaks olen märgnud, et oma mugavustunde ohverdamine külma veega kokku puutumisel toob alati ka energiat juurde, pulss aeglustub ja keha tunneb lõõgastunud tunnet. Julgen öelda, et olen talisuplusega õppinud justkui vaimu võimu keha üle.
Üks külm dušš hoian haigused eemal.
Seda fakti lugesin Wim Hoffi raamatust “Wim Hofi meetod”, et läbi külma dušši aktiveeritakse veresoonkonna tillukesi lihaseid ja need saavad treenitud ning seeläbi pulsi aeglustumist, isegi 15-30 lööki minutis. See tähendab juba palju vähem stressi. Oluline on mõista, et pulss kiireneb, kui keha kogeb stressi.
Üleskutse, kui sa ei suuda täna veel algust teha talisuplusega, siis kindlasti suudad algust teha sellega, et lõpetad dušši all käimise külma veega – ca 10-30 sekundit algatuseks. Algul tundub pool minutit väga hull, aga kõik suudavad seda ja eriti mõtle selle peale, mida see teeb sinug vaimuga.
Wim Hoff soovitab oma raamatus sedasi:
1 nädal – pool minutit külma vett sooja duši lõpus
2 nädal – minut külma vett sooja duši lõpetuseks
3 nädal – poolteist minutit külma vett sooja duši lõpetuseks
4 nädal – kaks minutit külma vett sooja duši lõpetuseks
Kui oled kümme päeva võtnud külma dušši, muutub see sõltuvuseks, sest pärast on tunne nii hea ja sul on nuppu keerates tunne, et oled olukorra peremees. Ühes külmas duššist piisav, see on juba hea enesetundenergia võti.
Teadlik hinagmine ja mediteerimine on oluline
Jäämees Wim Hof tõestas koos Hollandi teadlastega, et läbi spetsiifilise hingamise on inimesed suutelised mõjutama oma sümpaatilist närvisüsteemi ja sellega koos parandama enda immuunsust. Hofi hingamismeetod koosneb kahest osast:
Esimene osa:
- Hinga 30x kiiresti sisse-välja
- Viimase väljahingamisega hoia hinge 1-2 minutit kinni
- Hinga rahulikult sisse
- Hoia hinge 10 sekundit kinni
- Alusta otsast peale
Kellel rohkem huvi, siis loe raamatut ja tasub praktiseerimist alustada kogenud mentoriga.
Erienevad uuringud näitavad, et talisuplejad nakatuvad vähem külmetushaigustesse, lisaks olen tähelepannud, et ka rõõmsamad ja oskavad oma keha teadlikult negatiivsusest ravida. Tõuseb ka külmataluvus kindlasti ja talv ei tundugi enam nii jube ning villased sokke kannan ka vähem. Peale raamatu lugemist selgus, et inimesed suudavad kohaneda külmaga, seeläbi vähedame reaktsiooni külmale kui stressorile. Suur pluss lisaks veel ka ainevahetusele, sest sooja saamiseks ei kasutada nii kiiresti ära glükogeeni varusid, vaid rakendatakse selleks teisi energiaallikaid, näiteks rasvu. Seega ka väga hea kõrvalmõju!
Minu kogemused ja tähelepanekud alustajale:
- Ma tõesti väga-väga soovitan talisuplust proovida. Kui tundub, et talvel ikka liiga külm, alusta sügisel kui õues ca 10 kraadi ja vesi pole veel nii külm. Seega oluline tasapisi mõtte ja vaimuga ettevalmistusi teha. See on kõige parem tasuta ravim maapeal üldse.
- Koos sõbraga on lihtsam alustada. Leia keegi kellega koos vaimustunult püsivalt talisupluse rajal püsida.
- Alusta kasvõi korraks vette minemisest, paar sekundit ja siis välja. Seejärel saad ajalimiiti suurendada vastavalt enesetundele.
- Hinagamine fookusesse.. Mina vees olles kas olen ühe kohapeal ehk liigutan natuke, et püsida vee peal. Vahel teen ka suuremat ujumist, kuid alati hoian hingamise fookuses – hingan sügavalt sisse ja rahulikult välja. Sedasi lähevad mõtted vabaks. Läbi sellise tegevuse jõuame aju sügavamatesse soppidesse.
- Mega tunne tuleb peale talisuplus. Kuid alguses välja tulles võib see mõjub kehale esmalt olla ka selliselt torkivalt, kohati korraks ka valulik, aga kui see mõjuma hakkab, siis ebamugavustunne taandub ja asendub eufooriaga. Saad tagasi 10 korda energiat, kui veri hakkab läbi keha voolama ja see sunnib mõtteid vaikima.
- Pärast on nahk punetav ja ilusa tooniga, sest sa oled elus.
- Jaa nii saabki oma ajule restardi teha! Sest aju tiirutab kogu aeg alatasa samades mustrites, mis tekitab stressi ega lase verel korralikult ülejäänud ajuosadesse jõuda. Läbi sellise tegevuse jõuame aju sügavamatesse soppidesse.
Kui tunned, et tahad oma sasipuntras olevatest mõtetest selgust saada, tahad kõike justkui korraks kõrvalt vaadata, siis alusta talisuplusega. Proovi, et sul oleks vähemalt kogemus! Iga uus kogemus viib lähemalt parema minapildi tundmiseni! Pealegi pole praegu moes olla vabanduste otsija, vaid ikka lahendustele orienteeritud lõputu mõtteviisi omamisega!
Kirjutas talisupluse fänn
Signe Ventsel