Edasilükkamine ehk prokrastineerimine.

Maailmas pole inimest, kes pole midagi oma tegemistes edasi lükanud. Olete nõus, eks? Mida sina viimati edasi lükkasid, mis see oli ja kas sul oli aega ka mõelda,  miks sa seda edasi lükkasid?

 Edasilükkamine ei lase teil elada elu täiel rinnal. Hiljutised uuringud on näidanud, et inimesed ei kahetse neid asju, mida nad on teinud, vaid neid, mis on tegemata jäetud. 

Peale oikka jälgimist ja teadlikkuse arendamist olen avastanud, et kõige madalam motivatsioon, see on tingitud ühest järgmistest asjadest:

  1. Ma pole kindel, mida teha. Mul on ebaselge ülesande juhiste osas või ma ei suuda otsustada, millist suunda ja kuidas selle X projektiga edasi liikuda.
  2. Olen ülekoormatud või väsinud. Minu tööde ja tegemiste to do list on päevaks lõputu ja siis tuleb veel selle suur ning oluline projekt valmis saad. Olen vaimselt, füüsiliselt ja emotsionaalselt kurnatud, et rohkemaks suuteline pole. 
  3. Perfektsionismis kinni. Ma olen mures, et kuidas seda X projekti ikka suurepäraselt teha, vahel kohtun mõtteviisiga “ma ei saa seda tega, sest mul pole piisavalt teadmisi” või jään kinni iseenda pandud kõrgetele  standarditele/põhimõtetele äris või eluvaldkondades. 
  4. Emotsioonid saavad võitu. Mul on olnud hull päev, olen saanud halbu uudiseid või olen suhelnud inimestega, kellega kommunikatsioon on tekitanud ebameeldivaid emotsioone. Seejärel on soov pugeda justkui vabanduste taha ja mitte töötada selle X projektiga. 
  5. Ebaselge “MIKS”.  Ma ei leia selget põhjust, MIKS ma peaksin seda asja tegema. Ma ei saa aru, mis on selle X tegevus mõju ja millist väärtust see loob. See viib tähelepanu kõrvale  ja viivitan tegutsemisega. 

Kui on motivatsioonipuudus, siis on oluline aru saada, miks pole motivatsiooni ja kuidas sellega siis edasi liikuda. Märka nüüd Sina, mis võib olla sinu motivatsooni puuduse põhjus! 

Seo motivaator isiksusetüübiga

Kõiki inimesi ei saa motiveerida ühtemoodi. Selleks, et motivatsioon ja järjepidevus saavutada, tuleb hoopis mõjutama hakata oma isiksusetüüpi. Loe selleks Isiksus+ raamatut, autor Florence Littauer.

Alusta väikestest asjadest

Kui oled eesmärkidega hoogsalt toimetamas ja kui vahepeal tekib segadus või motivatsioon langeb, siis tuleb tegevusi korraks vähemaks võtta. Mis on inimeste põhiviga – nad võtavad korraga liiga palju käsile.

Väärtusta protsessi

Eesmärkide saavutamise juures on see kõige tähtsam detail – saada inimeseks, kes suudab järjepidevalt seada ja ellu viia tähenduslikke eesmärke. Kokkuvõtvalt arendada endast saavutaja mõtteviisi!

MIKSI test?

“Kui sa oled kord pooleli jätmise ära õppinud, saab sellest harjumus.”

Vince Lombard

MIKSI test

Edasilükkamise meetodid – võta kasutusele!

5 sekundi reegel

Kõhklus on nagu surma suudlus. Sa võid kahelda vaid hetke, aga sellest piisab. See lühike hetk käivitab peas süsteemi, mis on loodud sind kaitsma ja takistama.5 sekundi reegel on nagu päästik, mis aitab sul saada enesekindlust ja julgust viia ellu seda, millele oled mõelnud, kuid mis on jäänud seni teostamata. Loe nüüd 5, 4, 3, 2, 1….ja asu tegudele!

Alusta ebameeldivast

Kui mõni tegevus nõuab rohkem süvenemist või pakub väljakutseid, siis sellest tulebki alustada. Kui sa asud tegudele, siis tekib selgus ja üsna pea saabub eduelamus ning siis tekib juba tahe selle X tegevusega edasi liikuda.

Mastermind grupp

Mastermindi idee on pärit Napoleon Hilli raamatust “Mõtlemist muutes rikkaks”: “Mastermind on kahe või enama inimese koordineeritud jõupingutus, kes harmoonilises vaimus pürgivad seatud eesmärgi poole.” Kahe-kolme mõistuse ühendamisega moodustub alati nähtamatu, käsitamatu jõud, mida võib võrrelda viienda mõistusega.

Saavutuste nimekiri koostada

Pane kirja kõik suured ja väiksed saavutused, mida saavutanud oled. See annab sulle julgust ja tegutsemisindu suuremalt asju ette võtta.

HARJUTUS

Nüüd, kui oled alapeatüki mõtted edasilükkamisest läbi lugenud, siis tee nimikiri oma edasilükkamistest. Mis on need tegevused (ükskõik, mis elu valdkonnas), mida sa oled pikalt edasi lükanud? Pane need kirja ja mõtle, millisele tegevusele võiks energia loomisega tulemuse luua.

PRAKTILINE LUGEMINE

  1. “Lõpp edasilükkamisele” Petr Ludwig
  2. “Isiksus+ ”  Florence Littauer
  3. Loe blogis luguPõhjused, miks motivatsioon puudub