Kuidas näeb sinu päevakava välja, kas totaalselt täis broneeritud tööülesandeid või päevakavva on planeeritud ka taastumine, lõõgastumine ning meeleteadlikud puhkepausid?

Selleks, et efektiivsem olla, tuleb tark taastumine väga teadlikult oma päevadesse disainida. Tark taastumine tähendab seda, et sa tead, kui palju ja missugust tarka taastumist just sina vajad. Igapäeva tegemistes on vaja pause teha ja osta seda pausi õigesti kasutada. Kui aus olla, siis mina olen alates 2021 aasta algusest sisse planeerinud väga teadlikud pausid, varieeruvuse päevakavva. Miks ja kuidas ma selleni jõudsin? Kirjutasin 20220 aastal raamatut “Julgus luua muutust” ning töötasin läbi palju uuringuid töö ja vaba aja veetmise osas ning kõik uuringud viitasid selllel, et inimesed, kes on päevakavva planeerinud puhkepausdi, peavad nendest ka kinni, kellel on hobi ja kes ei tee ületunde on palju tulemuslikumad oma tegemistestes, kui need, kes koguaeg teevad ületunde või need kes, on koguaeg tegevussõltuvuses ja väsinud.

Milal peaks puhkama? Just siis, kui sa veel ei tunne väsimust, siis pane läpaka kaan kinni ja mine sportima. Kui sa tööd tehes pingutad ja tunned, et tahad veel rohkem pingutada, on see tegelikult hetk, kus tuleb korraks tempot aeglustada paus teha. 

Miks? Siit üks kõnekas fakt: Illinoisi ülikoolis 2011. aastal läbi viidud uuring näitas, et inimese aju tähelepanuressursid vähenevad pärast pikka keskendumist ühele ülesandele, mille tulemusel väheneb keskendumisvõime, mis omakorda takistab jõudlust. Pikkade ülesannetega silmitsi seistes on kõige parem kehtestada endale lühikesed puhkepausid. Need aitavad oma ülesandele keskenduda ja seejärel oleme töös palju tulemuslikumad.

 Seega, tehke pause. Minuga on küll sedasi, et kui mu nutikell annab teada, et on aeg ennast liigutada, siis  ma teen seda – ilma kauplemata. Uuringutest tuli veel välja, et regulaarsete puhkepauside ajaks arvuti või nutitelefoni juurest eemaldamine aitab ära hoida ka nägemissündroomi, mis avaldub tavaliselt silmade ülekoormuse ja peavaludena. Meditsiinitöötajad soovitavad iga 20 minuti tagant ekraanilt eemale vaadata ja 20 sekundi jooksul vaadata midagi umbes 6 meetri kaugusel. Tim Kreider märkis 2012. aastal New York Timesis: „Jõudeolek pole lihtsalt puhkus, järeleandmine või millegi aseaine; see on ajule sama hädavajalik kui D-vitamiin kehale ja sellest ilma jäädes kannatame vaimse häda all. Vaimne tervis on töö tegemiseks vajalik.“

Rootsi stressi uuringute instituudi professor Göran Kecklund jagab taastumise nelja ossa:
uni, aktiivne taastumine, passiivne taastumine ja pausid tööpäeva sees. 

UNI – kui magad, saad ehitada taas ülesse selle, mis päeva jooksul ära on lagunenud. Uni aktiveerib ka immuunsüsteemi. 

AKTIIVNE taastumine  – need on need tegevused, kus tegeletakse mingisorti tegevustega. Näiteks jalutamine, kuulad muusikat, tegeled mõne hobiga ja stimuleerid sel moel oma meeli muude muljetega. Kõige olulisem, et see tegevus, millse sa valid, pole seotud kohustustega. 

PASSIIVNE taastumine – see on taastumine, mis ei nõua mingisugust pingutust, näiteks telesarjade, filmide, videode vaatamine või Facebookis surfamine (piiratud koguses). Kuid aju  hakkab tootma puhkeasendis kohe negatiivseid mõtteid. Seega on passiivne taastumine vaid siis hea, kui see tõepoolest pakub sulle puhkust ja lõõgastust ning sa suudad fokuseerida ühele tegevusele rahulikult. 

PAUSID tööpäevas –  oluline on taastuda ka tööpäeva sees. Pausid tähendavad ajutist puhkust, mis mõjub  pikemas perspektiivis sinu  efektiivsele väga hästi. Kavada pausid tööpäeva ajakavasse ja vaata, et sa nendest ka kinni pead. Tihti ununevad need ära, pane telefonis meeldetuletus, mis õigel ajal märku annab.

Tark taastumine põhinebki suures osas sellel, et sina võtad võimu omaenda aja üle. Tuleb muuta ka mõttemustrit, et taastumine saab prioriteediks. Lisaks tuleks kalendris plaanide aeg heade harjumuste jaoks. Näiteks, mina panen kirja nädala plaanid ja tegemist vajavad tegemised, siis pane kohe ka kirja, millised on reload tegevused. 

Järgnevalt jagame mõned olulised tööriistad, mida soovitame kasutada taastumiseks, uue energia hankimiseks, et efektiivselt tegutseda.

Sobilikud TÖÖRIISTAD:

  • Muretsemise VEERANDTUND – liigne muretsemine on tavaliselr märk sellest, et sa ei lõõgastu piisavalt. Kui sa sõnastad oma oma tunde ja aksepteerid seda, siis ärevus tavaliselt leeveneb. Järgmine kord, kui millegi pärast muretsed, siis ütles valjusti välja või kirjuta see paberile või telefoni. Ja mõtle, kas see, mida sa just ütlesid, on tõesti nii ohtlik, kui see tundus esmapilgul. Kuluta aega muretsemisele maksimaalselt 15 minutit, rohkem mitte. 
  • Kasuta igas päevas LÜHI MEDITATSIOONE –  meditatsiooni kaudu saad lasta ajul sulle kasutud mõtted mööda juhatada, selle asemel et nad juurduksid. Istu, pane silmad kinni, hinga ja keskendu ühele asjale, hoia fookus paigas, ära tee muust välja. Ennem kui mõtted su kinni püüavad, viibid tühjuses, puhtas teadvuses ja absoluutselt kohal. Korda sellist tegevust, kui tunned, et peas pöörlevad hullud mõtted ja vaja puhkust.
  • ÕPI midagi uut 30 minutit – millegi uue omandamine on suurepärane reload. Õppimine aitab sul tunda, et sa kasvad, saad paremaks ja arened. Saad lihtsalt positiivse puhvri, mistõttu oskad ka paremini toime tulla ka vältimatu stressifaktoritega, mis elu kaasa toob. Ise valida, millist uut oskust arendada soovid.
  • Vaata AKNAST VÄLJA  – pea meeles, et aju suudab tähelepanu hoida ainult tund aega, seejärel vajab ta pausi ning sagedasemad pausid muudavad su tõhusamaks. Planeeri sisse, et vaatad lihtsalt aknast välja iga tunni tagant ning sinu aju ja tervis tänab sind. 
  • Märka MIKROÕNNE 1 minuti jooksul – suurem osa positiivsetest tunnetest, mida sa iga päev naudid, unustad sa nautida. Kui elu pakub iga päev rohkem positiivseid tundeud, kui sa isegi aru saad. Kuid kõik positiivsed juhtumised võivad sulle anda vägeva ja kiire reload ’i. Seisata ja märka ning tee kindlaks, mis see on ja jää sellesse hetke. Tunneta seda hetke teadlikult, pane silmad kinni ja mõtle, kui tugevaks sa sellest muutud. 
  • Tee KÕNNIKOOSOLEKUID iseendaga – kui tunned, et laua taga istudes enam mõtted ei liigu nagu vaja, siis ära jää loovaid lahendusi otsima kontorilaua taha, vaid mine kohe õue ja tee kõnnikoosolek iseenda. Kõndides tekkib palju rohkem ideid, kui laua ümber istudes.Kasuta Instagramis teemaviidet – #kõnnikoosolekud

Kui tahta olla efektiivne tegutseja, siis see tähendab koos targa taastumisega teadlikkust sellest, missuguseid praktilisi ja konkreetseid tööriistu on vaja just sinul. Loomulikult tuleb neid eepool loeteluna toodud tööriistu oskuslikult oma päevade disainimisel kasutada, sest puhata tuleb juba siis, kui selleks veel otsest vajadust ei ole.  

SOOVITUS

  • Mida rohkem on sul asju, mis sind tagant kiirustavad, seda rohkem tuleb  tegemisi kompenseerida toredate asjadega. 
  • Vaata üle oma nädalakava ja kas seal on see energiat andvad tegevused?
  • Kui sa oled juht/meeskonnajuht, siis vaata, kuidas sinu meeskonnaliikmed puhkavad ja kui palju nad ületunde teevad?

Imeline talv pakub suusarõõmu ja näen, et koolilapsed suusatavad. Meeleldi tahaks ka näha meeskondi mõnel õhtupoolikul suusatamas, uskuge mind, see toob rohkem tulemuslikkust tiimi ja inimesele personaalselt.

Kirjutas

Signe Ventsel

Nõmme suusaradadel!