Selleks, et õppida kiiresti keerulisi asju, tuleb keskenduda intensiivselt ja ilma segavate teguriteta.
Süvenenud töötamine on eesmärkide saavutamise alus!
Kui inimene saab hästi hakkama süvenenud töötamisega, siis saab ta hästi hakkama ka keeruliseks muutuvate oskustega, mida on meie majanduses edukaks olemiseks vaja.
- Majandusanalüüs ja ajaplaneerimine on sama tähtsad, kui inimese keskendumisvõime ning tänapäeva info ülekülluses kehtib see rohkem kui kunagi varem. Segajatest tulvil keskkonnas jäävad tänapäeval ellu ja vallutavad mägede tippe need inimesed, kes harjutavad keskendumis ja seda ka rakendavad.
- Keskendumisvõime on meil kõigil teataval tasemel geenides ja rõõm on teadlastelt saadud infot jagada, et me saame seda ise tõsta ja parandada.
- Näiteks, teisisõnu, mida rohkem laseme infol ja segajatel enda üle võimust võtta, seda väiksemaks muutub meie aju keskendumist sälitada.
KUID keskendunud tegutsemisele aitavad kaasa 4 meetodit:
- Keskundumisvõimet mõjutavate tegurite mõistmine – selleks, et keskendumisvõimet terve päeva jooksul hoida, pead sa teadma, millal on sinu parim keskendumisvõime? Märka ja testi seda ning planeeri oma kõige olulisemad tegevused just sellele ajal. Pea meeles, et negatiivsed emotsioonid pärsivad kõiki võimeid. Postitiivsetel emotsioonidel on omakorda tavaliselt vastupidine mõju, need võimaldavad keskendumist vaid suurele pildile. Hea keskendumisvõime eeliseks on füüsiline lõõgastumine, kui keha lõõgastub, siis juhtub sama ka vaimuga. Kui kanname oma keha eest kvaliteetse une, toitumise ja treeninguga hoolt, siis paraneb ka keskendumisvõime.
- Rööprähklemise lõpetamine – röörähklemine on tegelikkuses ümberrähklemine – tähelepanu kiire ümberlülitamine ühelt teemalt teisele. Teadlased on teinud kindlaks, et rööprähklemine lisab meile meisterlikkust kõiges selles, mis on ebaoluline. Röörähklemine vähendab inimeste rahulolu tööga, rikub isiklikke suhteid, mõjub mälule halvasti ja avaldab tervisele negatiivset mõju. Loobu rööprähklemisest!!! Harjuta see harjumus endast eemale!
- Väldi tegevussõltuvust – see on justkui kontrollimatu tung pidevalt millegagi tegeleda ja kohe tekib ebamugavustunne, kui peab vaikselt istuma. Tegevussõltuvus hoiab meid tegevuses, kuid see pole sama, mis produktiivsus. Millal sa viimati niisam ilma midagi tegemata lihtsalt istusid? Proovige seda koha ja jälgi oma reaktsioone.
- Leia keskendumiseks aega – meil on vabadus aega ja tegevusi just nõnda planeerida, et tähtsad asjad kindlasti tehtud saaksid. Kui sa keskendunud töö jaoks aega ei leia, aega ei planeeri, võid sa jäädagi pakiliste asjadega tegelema. Pane oma nädalapaanid, päevaplaanid paika prioriteetide järgi.
Vaata üle oma nädalaplaan ja planeeri oma päevadesse süvenemise blokid. Tea, et need blokid toovad eesmärkides tulemused ja sa suudad keerulisi asju õppida.
- Strateegiline blokk – see on igapäevane kolmetunnine aeg, mil sa ei lase end kordagi segada – ei vaata telefoni, emaile jne. See aeg on planeeritud strateegilistele ülesannetele ja raha teenimisele. Planeeri need blokid vähemalt 3 päeva peale nädalas ja sa märkad tulemusi!
- Puhverblokk – see on mõeldud e-kirjade ja muu seesuguse planeerimatu ja vähemväärtusliku tegemiseks. Meil kõigil on päevi, mis tihti ainult sellest blokist koosnevadki. Kuid selle aja valid ise, kas puhverblokk on 2×30 minutit päevas vms. Muidugi sõltub see ka töödest, projektidest vms, ise otsustad, kuidas teed.
- Põgenemise blokk – see on üks põhilisi asju, millega tuleb tegeleda, et edu saavutada, on vaba aja puudumine. Parima tulemuse saavutamiseks ei tule mitte rohkem tunde töötada, vaud võtta vahel mõni tund vabaks. Kui me ei võta vaba aega, siis see nullib meie loovuse. Tõhus põgenemise blokk on kolm tundi pikk.
Nende 4 filosoofiate juures on olulised üldised punktid, millele tugineda:
- Koht. Kus töötada ja kui kaua – paika koht, kus sa süvenenud töötamist teed ja mis on kindel ajaraam.
- Indikaatorid. Kuidas teha tööd, kui sellega alustad – näiteks kehtesta internetikeeld või pane paika sõnade arvu, mis tuleb x ajaga kirja saada, tuleb x telefonikõnet teha vms.
- Vahendid. Kuidas oma tööd toetada – mis on need energiat andvad rituaalid – tassike teed, kauss pähkleid, preemiaks jalutuskäik vms.
PRAKTILINE LUGEMINE
Loe ka blogist –“Miks me ei suuda süveneda?”
Raamatusoovitused:
- “Süvenemine” Cal Newport
- “Juhi mõtteviis” Rasmus Hougaard, Jacueline Catrter