Püüa oma kriitik kinni

Kriitiku üle kontrollli saavutamiseks pead teda kõigepealt kuulama hakkama. Igal teadlikul hetkel elust pead sa sisemonoloogi. 

Tõlgendada kogemusi, lahendad probleeme,  oletad tulevikusündmusi ja kordad minevikku. Kuhugi sinu monoloogi sisse on aga peidetud kriitiku süüdistuskõne. Kriitiku teolt tabamiseks on vaja tarvis erilist valvsust.

Kriitiku tabamine nõuab tõelist pühendumust. Sa pead eriti valvsalt jälgima oma sisemonoloogi probleemsetes olukordades:

  • võõrastega kohtudes
  • olles koos inimesega, kes on sulle seksuaalselt ligitõmbavad
  • olukordades, kus sa oled teinud vea
  • olukordades, kus sind kritiseeritakse ja sa oled kaitseasendis
  • suhtled võimupositsioonil olevate inimestega
  • olukordades, kus tunned end haavatuna või keegi on su peale vihane
  • olukordades, kus on oht äraütlemiseks või läbikukkumiseks
  • vestlustes vanemate või teistega, kes võivad sind hukka mõista

HARJUTUS – jälgi oma kriitikut.

Jälgi oma kriitikut. Märgi ühel pöeval ülesse kõik kriitilised mõtted enda kohta. Vaata, kui palju neid päeva jooksul tekib. 
Seejärel oma kriitilisi mõtteid vaadates võta paber ja tõmba paberilehe keskele joon. Ühele poole kirjuta pealkiri “Aitab mul tunnet vältida” ja teisele poole kirjuta pealkiri “Aitab mul tunda või tegutseda”. Siis kirjuta iga kriitilise mõtte kohta selle mõtte funktsioon – kas seda arvustatakse positiivse või negatiivselt, kuidas see aitab sul tunda või teha midagi head või siis vältida midagi ebameeldivat. 

Kui sa oma nimekirja vaatad, siis sa näed seal esinemas kindlaid põhiteemasid. Näiteks, sunnib kriitik sind rohkem saavutama ja seab sulle kõrged ootused.

HARJUTUS. Et tabada kriitik teolt, mil ta sind masendusse tõukab, pead tegema nelja asja:

  1. Sule silmad ja hinga paar korda sisse sügavalt. Hinga nii sügavalt sisse, et su diafragma saaks sirutada ja lõdvestuda.
  2. Lõdvesta keha. Märka ja kõrvalda igasugune pinge jalgades ja kätes, näos, lõuas, kaelas ja õlgades.
  3. Pane tähele, millises kehaosas sa masendust tunned. Keskendu sellele ja õpi sealset tunnet korralikult tundma.
  4. Kuula mõtteid, mis selle tundega su kehas tekivad. Märka kõike, mida sel hetkel endale ütled. Nüüd proovi tähele panna, kuidas see tunne algas ja mida kriitik sel hetkel ütles.

Jälgi neid samme iga kord, kui tunned masendust ja kurbust. 
Analüüsides oma kriitilisi mõtteid ja määrates, mida nas aitavad sul tunda või mille tundmist vältida,  hakkad nägema rünnakutes mustreid. 

KRIITIKU relvituks tegemine hõlmab KOLME SAMMU:
1. tema eesmärgi paljastamine
2. kriitikule vastuvaidlemist
3. tema kasutuks muutmine

KRIITIKU relvituks tegemine hõlmab KOLME SAMMU:
1. tema eesmärgi paljastamine
2. kriitikule vastuvaidlemist
3. tema kasutuks muutmine

Kriitiku eesmärgi paljastamine 

Kriitikut paljastades avalikustad ta tõelise eesmärgi ja otstarbe. Järgnvalt on välja toodud paar viisi kriitiku võimalikuks paljastamiseks:

  • Sa nõuad, et oleksin perfektne, sest kui ma teeksin midagi täpselt õigesti, siis ma tunneksin end lõpuks normaalselt
  • Sa ei saa sellega hakkama, seega ma ei hakka üldse proovimagi.
  • Sa klobid mind koguaeg, et saavutaksin rohkem ja tunneksin end võib-olla natuke paremini.
  • Sa võrdled mind kõigiga, et kõik teised on palju paremad
  • Jne…

NB! Kriitiku eesmärkide täpne selgitamine muudab kõik tema öeldu vähem usutavaks. Sa tead ta tagamõtet. Kui sa suudad leida, mis rolli kriitik su psühholoogilises elu mängib, siis sa suudad ta blufi ka läbi näha, hakkad tõsiselt õõnestama tema sõnumi tõsiseltvõetavust. 

Vastuvaidlemine

Omaenda kriitilisele häälele vastuvaidlemise idee võib tunduda sulle kummaline. Tegelikult ongi kriitiku taltsutamine seotud vastuvaidlemisega, et tal ei ole õigus. Näiteks.  Meenub mulle üks mu sõber, kelle isa alavääristad teda lapsepõlves erinevate sõnumitega, kui tal koolis hästi ei läinud ja isa pidas teda lolliks. Jaa, nüüd täiskasvanuna pragab tema kriitik teda ka erinevate asjade tegemisel. KUID see sõber ei saa oma enesehinnangus ennem tõusta, kui ta õpib kriitikule vastu vaidlema ja lõpetabb seeläbi nende sõnumite saatmise.
Üks väga hea meetod kriitiku relvituks tegemisel on mõelda hinnale, mida tema rünnakute eest maksad. Mida läheb kriitiku kuulamine sulle maksma? Pane need kirja ja kõik mõtted, mis pähe tulevad. On aeg, et hindaksid, kui kulukas su kriitik sulle on.
Koosta nimekiri sellest, kuidas su enesehinnang on mõjutanud sind suhetes, tööl ja üldises heaolus.

Oma kriitiku kasutuks muutmine

Sa oled ilmselt aru saanud, et su kriitiku eesmärk on survestada sind midagi saavutama või kaitsta sind äraütlemise hirmu eest või lunastada mingit süütunnet.
Kuid on palju asju, mida kriitik aitab rahuldada ja justkui tervislik strateegia, mis ei toetu kriitikule. Näiteks saavutusvajadus. Sinu vana strateegia tugines kriitikule, kes motiveeris sind rohkem saavutama. Kuid sa maksad selle eest, tundes end iga saavutamata eesmärgi, tehtud vea ja  hoo kaotamise korral halvasti ja väärtusetuna. Seega on sinu esimene samm saavutusvajaduse tervislikuks rahulsamiseks astuda vastu oma vanale arvamusele, et sinu tegevus määrab sinu väärtuse.

PRAKTILINE HARJUTUS

Kriitiku täielikult relvituks tegemine  – sa pead ennast õppima julgustama. Kirjuta endale valmis TED julgustav kõne või loe see sisse häälsõnumina.

Siit ka mõned näited, mida endale öelda kriitiku eemalhoidmiseks:

  • Ma olen väärtuslik igal hetkel, sest ma hingan ja tunnen ja mul on alateadvus.
  • Miks ma endale haiget teen? Ma üritan ellu jääda. Ma annan endast parima.
  • Ma tunnen valu, ma armastan ja ma proovin ellu jääda. Ma olen hea inimene
  • Ma annan endast kõik. 

Kirjuta nüüd oma kinnitus. Pea meeles, et vajad positiivseid kinnitusi kriitiku hääle asendamiseks. Proovi kasutada kinnitusi iga kord, kui oled kriitiku rünnaku eemale tõrjunud.