ÕNN SINU ELUS

Teadlased on leidnud huvitavaid fakte seoses õnnelikkuse ja vastututse vahel. Õnnelikumad inimesed tunnevad, et vastutavad ise ome elu eest. Madala õnnetasemega inimesed tunnevad end rohkem ohvrina ja et keegi teine juhib nende elu. Kas asjad juhtuvad minuga või ma loon neid olukordi ise? Kas mul veab või asjad alati ebaõnnestuvad? Kuniks inimene arvab, et keegi teine on elus toimuvas süüdi ja tema rahulolematuse eest vastutaja, ei muutu midagi. 

Kuidas käib õnnetunde harjutamine? 
Jah, meie õnnetunnet määravad ka tegurid, mille puhul me ei saa kaasa rääkida…sõjad, majandus, loodukatastroofid jne. Kuid USA uurijad ütlevad, et sellised eluoluga seotud tegurid mõjutavad meie õnnetunnet vaid 10 protsenti, 50% on määratud meie õnne lähtepunktidega ja 40% on meie enda käsutuses. Seega saame ise väga suures magus ise oma õnnetunnet juhtida, suunata ja suurendada.

Kõige alus on suhtumine. tihtipeale seame õnnele tingimusi ning arvame, kui saame tingimused täidetud, siis oleme õnnelikud ja hakkame elu nautima – ehk oleme õnnelikud. Jah, uute asjade ostmine, saavutatud eesmärgi täitumine teeb tuju heaks, aga selle õnne kestus on lühike. Ostmisrõõmu vallandatud õnnehormoonid püsivad kehas väidetavalt 39 sekundit, pärast on mida on vaja uut impulssi ehk uut ostu. Nii võime astuda lõputusse nõiaringi, mis läheb ka kalliks maksma ja lükkame õnne edasi.

Maailm on peegel, sinu õnne peegel. Soome õnneuurijad on oma töö kokku võtnud tabava lausega – mitte tervemad inimesed pole õnnelikumad, vaid õnnelikumad inimesed on tervemad. Teisisõnu, kõigepealt pean mina olema õnnelik ja alles siis loksuvad ka välised tegurid paika. Maailm on peegel ja me saame seda, mida välja anname. Olles pidevalt enesekriitiline, rahuloleomatu, stressi ja oodates õnne saabumist, kiirgame just välja neid samu tundeid. Maailmal kui peegeldusel ei jää muud kui meile seda kõik ka vastu anda ja selle tulemusena kogeme kõike negatiivselt. Seetõttu ongi kõigepealt oluline olla ise õnnelik!

Vaata peeglisse, naerata ja ütle midagi ilusat endale.

Õnne tundmiseks on vaja tunda tänulikkust, sest see avab südame, muudab rahulikumaks ja elu suhtes alandlikuks. Tänutunnet tundes keskendume olevikule ja heale, mis juba praegu on, mitte ei hoia kinni pilku tulevikus, ootamaks seda mida unistame.

Püsiv õnnelikus ei tähenda, et käid kogu aeg ringi naeratus näol ja et paha tuju, raskeid hetki või tüdimust polegi. See tähendab hoopis, et üleüldine hinnang elule on parem ja keskmine õnnetase kõrgem. Saad vastata küsimusele “Kuidas läheb?” rahuliku ja õnneliku südamega.

Jäta meelde, et tähtis pole mitte see, mis toimub maailmas, vaid kuidas tunned, käitud, reageerid sina. Oluline pole õppida mitte kukkuma, vaid kuidas kõige kiiremini püsti saada, end mitte liigselt lõhkuda ja võimalikult harva kukkuda.

TEST – kui õnnelik sa oled?

Inimesed ei teagi kui õnnelikud nad on. Selleks võta hetk ja milline on sinu hinnang õnnelikkusele kümnepalliskaalal. 

  • Oled sa õnnelik ja rahul ning hinnang jääb 8 – 10 kanti?
  • Või vahemikku 5-7?
  • Või hindad oma praegust õnnetaset hoopis madalamaks kui 4?

Esimene number võiks iseloomustada sinu praegust tunnet. Järgmisena mõtle, kuhu sooviksid jõuda. Näiteks kui arvad, et su õnnetunne on umbes 5 palli, aga sa tahaksid, et see oleks 8 või isegi 0, pane kirja mõlemad. Selleks, et jõuda sinna, kuhu tahad, pead teadma, kus sa praegu oled. Siis saad hakata soovitud suunas liikuma.

HARJUTUS 

  1. Tänulikkuse nimekiri  – teada ja tuntud teema, aga tänulikkusest ei räägitaks nii palju ja sellepärast, et see mängib olulist rolli õnnelikuks olemise. 
  2. Mis on praegu hästi? Hinga rahulikult sisse ja välja, too enda täiesti käesolevasse aastasse ümber. Mis kõik on praegu hästi? Märka tundeid, asju, aistinguid, mõtteid. Näed, et tegelikult on palju asju hetkel hästi.
  3. Miks on hea, et ma seda kogen? Ohvri rollist väljatulekut toetab küsimus “Miks on hea, et ma seda kogen? See on väga hea küsimus? See küsimus, aitab ka näha kõige mustemas stsenaariumis head ning pöörata teadlikult ja tänulikult tähelepanu sellele, mida kõike võib raske hetk õpetada
  4. Positiivsed afirmatsioonid. Ütle teadlikult endale positiivseid lauseid. Kirjuta mõni väärtuslik ja toetav mõte kleepsupaberitele ning pane eri kohtadesse: vannitoapeeglile, esikusse, autosse, märkmiku vahele, voodi kõrvale, telefoni ja arvuti taustapildiks. Mida sagedamini näed neid toetavaid sõnumeid, seda suurem mõju avaldub. Loe endale näiteks üks audiofail inspireeriva kõnega.

ÕNNE SAAB TREENIDA

USA teadlased on jõudnud järeldusele, et õnn on nagu lihas, mida saab treenida. Igal inimesel on võimalik oma õnnetaset – just seda püsivat hinnangut elule – tõsta, kuid nagu iga oskus, vajab ka see treenimist. Püsiva igapäevase harjutamise tulemusel muutub õnnetase kõrgemaks, kuni ühel hetkel ei peagi nii palju teadlikult pingutama, nägemaks headust, kergust ja õnne. Harjumuse tekkimiseks on aga vaja teatud aja pühenduda ja teadlikult tegutseda.